^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

XI Zwyk Bacowski w Soblówce

W ubiegłą sobotę 3 czerwca br. odbył się XI Zwyk Bacowski w Soblówce. Impreza rozpoczęła się uroczystą Mszą Świętą w plenerze oraz poświęceniem owiec. Następnie został przeprowadzony pokaz obrzędowości związanej z wypędzeniem owiec na hale tj. pożegnanie baców we wsi, wyprowadzenie baców ze wsi na halę, mieszanie stad owiec, pierwszy udój owiec na hali.

A1

Pokazy obrzędów przeplatały się z występami zespołów regionalnych oraz kapel ludowych, które prezentowały tradycyjne pieśni pasterskie, grę na instrumentach ludowych oraz lokalną gwarę. Podczas imprezy odbył się również pokaz wyrobu (klaganie) sera owczego wraz z degustacją. Wszystko odbyło się w przepięknej scenerii na Polanie Sporkowej.A3

Zwyk Bacowski w Soblówce jest cykliczną imprezą odbywającą się nieprzerwanie już od jedenastu lat, która corocznie i niezależnie od pogody przyciąga coraz większą ilość zarówno okolicznych mieszkańców jak i turystów. Podczas imprezy degustowano wyroby owcze- bryndza, bundz, oscypki oraz wyśmienite potrawy z baraniny i regionalne dania oraz ciasta przygotowane przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Soblówki.A7

Możliwość uczestnictwa w Zwyku Bacowskim promującym dziedzictwo kulturowe Beskidu Żywieckiego jest atrakcją przyciągającą zarówno mieszkańców okolicznych Gmin jak również turystów.

A11

Wydarzenie oprócz folkloru, twórczości ludowej, obrzędów i zwyczajów promuje również bogate dziedzictwo przyrodnicze. Wartym podkreślenia jest fakt, iż zbiorowiska roślinne na terenie Beskidu Żywieckiego powstałe na skutek działalności człowieka, nie mają szans przetrwania bez odpowiedniego zagospodarowania – w tym wypadku prowadzenia wypasu. Przemierzając Beskidzkie szlaki warto pamiętać, że to głównie dzięki odpowiednio prowadzonej gospodarce pasterskiej możemy podziwiać piękne hale i polany wysokogórskie.

A8

A10

A5

A2