^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Góralska pasterka w Żabnicy

Zapraszamy w Wigilię o północy!

Już po raz dziesiąty, w stuletnim kościele Matki Bożej Częstochowskiej w Żabnicy, odbędzie się Góralska Pasterka. Co roku licznie przybywają na nią muzykanci z Beskidu Żywieckiego i Śląskiego, tworząc ponad 40 osobową orkiestrę.  Wierni modlą się i wtórują kapelom góralskim, które pięknie grają kolędy oraz pastorałki Beskidu Żywieckiego. Skrzypce, basy, czy altówki połączone w jedną góralską orkiestrę, nadają mszy iście magicznego wymiaru.

O niezwykłym klimacie pasterki w Żabnicy nie decydują tylko góralskie brzmienia, czy też gorąca modlitwa górali. To również ciekawe miejsce, gdzie odbywa się uroczysta, bożonarodzeniowa msza, czyli drewniany zabytkowy kościół wybudowany przez górali.

Kaplicę zaczęto stawiać w roku 1910 z inicjatywy księdza Jana Figuły, wikariusza w Milówce. Drewno na budowę kościoła dostarczyli natomiast górale, mieszkańcy wsi oraz ówczesny właściciel dóbr żywieckich, arcyksiążę Karol Stefan Habsburg.

      Konstrukcją zajęli się cieśle z Żabnicy pod kierunkiem majstra Jana Kurowskiego z Kamesznicy. Budowę kościoła ukończono w 1914 roku, rok później dobudowano wieżę. Ołtarz główny poświęcony jest Matce Bożej Częstochowskiej, a ołtarze boczne świętemu Józefowi i świętej Annie. Ołtarz wykonał w 1914 rzeźbiarz z Kęt, a stacje Drogi Krzyżowej zostały kupione w Wadowicach. Używane aktualnie organy pochodzą z 1966 roku. Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej.

W tym roku, Pasterkę będzie można na żywo oglądać na tabletach, smartfonach i komputerach, za pośrednictwem lokalnego portalu informacyjnego wgmedia.euIIgóralska pasterka