W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Warszawie w dniu 17 lipca 2019 odbyła się już kolejna ogólnopolska konferencja z cyklu „ Innowacyjne rozwiązania dla polskiego rolnictwa”, tym razem dotyczyła obszarów górskich. W konferencji wzięli udział przedstawicieli jednostek doradztwa rolniczego , związków i organizacji rolniczych, jednostek naukowych a także rolników gospodarujących na obszarach górskich. Nie zabrakło również naszych przedstawicieli władz rządowych i samorządowych wspierających działania rolnicze w naszym kraju.
Na spotkania zaprezentowano innowacje wzmacniające potencjał rolnictwa terenów górskich. Przedstawiono osiągnięcia nauki pomocne w rewitalizacji obszarów górskich, przedstawiono możliwości rozwoju małych gospodarstw z wykorzystaniem aspektów ekologicznych i kulturowych gór. Wystąpienia prelegentów dotyczyły różnych zagadnień produkcji rolnej na obszarach górskich. Począwszy od produkcji mleka wysokiej jakości z możliwością zagospodarowania go we własnym zakresie, a skończywszy na retencjonowaniu wód na terenach górskich. Zaprezentowano rasy rodzime zwierząt przydatne do hodowli na obszarach górskich, sposoby ich wypasu z ochroną siedlisk przyrodniczych a także innowacyjne metody zagospodarowania wełny owczej. Przedstawiono alternatywy dla wypasu zwierząt w postaci przetwórstwa domowego płodów ogrodniczych niszowych gatunków owoców i warzyw, zastosowanie krótkiego łańcucha dostaw. Nie zabrakło aspektu edukacyjnego i kulturowego . Przedstawiciel górali Beskidu Śląskiego Piotr Kohut zaprezentował swoje Centrum Pasterskie w Koniakowie z zagrodą edukacyjną.
Zaprezentowano także bardzo innowacyjną metodę znakowania bydła opasowego pod nazwą Blockchain.
Gospodarz konferencji Pan Minister Rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski , już na wstępie, witając gości podkreślił że „ Chcemy rozwijać rolnictwo w górach, bo bez niego góry staną się martwe i nie będzie tam turystów”. Minister przedstawił zakres prac ministerstwa związanych ze specjalnym wsparciem obszarów górskich. Podkreślił, że produkcją rolna na tych obszarach jest wyjątkowo trudna i wymagająca wsparcie państwa. Minister podkreślił, że ministerstwo będzie wspierać rolnictwo w górach nie tylko w formie dotacji ale również w promowaniu produktów górskich, a także w wyższym zwrocie akcyzy za paliwo rolnicze. Kolejnym rozwiązaniem ma być reaktywacja małych ubojni oraz intensywniejszy rozwój rolniczego handlu detalicznego. Minister chce aby w Polsce, tak jak w innych krajach unii, można kupić okowity, nalewki i destylaty pochodzące z legalnych źródeł produkowanych w małych ilościach jako produkt regionalny ukierunkowany na turystów. Minister podkreślił, że prace nad innowacjami dla rolnictwa górskiego chciałby zakończyć jak najszybciej, gdyż są niezbędne do rozwoju tych terenów. Cała wypowiedz Pana Ministra jest zamieszczona na stronie MRiRW www.gov.pl/web/rolnictwo
Podczas konferencji przedstawiono zagadnienia, nad którymi należy rozpocząć intensywne prace w celu prowadzenia innowacyjnych rozwiązań do produkcji rolniczej. Uczestnicy mieli możliwości zadawania pytań prelegentom i dyskusji.
Borejza Elżbieta PZDR Cieszyn