^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

DOŻYNKI W GMINIE ŚWIERKLANY

phoca thumb l doz36 2019

Dożynki, to czas wspólnej zabawy i zasłużonego odpoczynku. Wiedzą o tym uczestnicy tradycyjnego święta plonów, jakie w dniu 1 września odbyło się w Gminie Świerklany. Ostatnie miesiące były trudne, warunki atmosferyczne nie sprzyjały rolnikom. Może właśnie dlatego należy się cieszyć podwójnie – przekonywała prowadząca imprezę dożynkową, Dominika Brzoza-Piprek.
Tegoroczne dożynki były wyjątkowe także ze względu na rangę, jaka została im nadana – narodowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością parlamentarzyści oraz przedstawiciele władz wojewódzkich, gminnych i sołeckich, a także lokalni działacze i wiele innych osób.
Za ogromny trud związany z pracą na roli podziękował rolnikom wójt gminy Tomasz Pieczka, który z rąk starostów dożynek przyjął upieczony z tegorocznych zbiorów chleb, obiecując sprawiedliwie podzielić go pomiędzy mieszkańców.
Zgromadzona na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Świerklanach publiczność obejrzała występ dzieci grających na bębnach, orkiestry dętej KWK Jankowice oraz czeskich muzyków z zaprzyjaźnionej miejscowości Vetrkovice. Ci ostatni zagrali największe musicalowe przeboje oraz utwory znane z filmów i polskich bajek. Całości dopełnił koncert zespołu Redlin oraz występ Mirka Jędrowskiego i Krzysztofa Hanke, który rozbawił widzów do łez.
Część artystyczną niedzielnego święta poprzedziły msze dożynkowe, jakie odprawione zostały we wszystkich trzech kościołach znajdujących się na naszym terenie, a także barwny korowód, który z jankowickiego OSiR-u dotarł ulicami gminy pod budynek Ośrodka w Świerklanach. Mogliśmy zobaczyć w nim m.in. rolników, strażaków, miłośników jazdy konnej i sztuk walki, pszczelarzy, chórzystów, a także gminnych radnych, którzy po raz pierwszy wystąpili z taką inicjatywą. Nie mogło też zabraknąć gospodyń, których trud i praca przyniosły oczekiwane efekty – wszyscy się doskonale bawili. Jedna z gospodyń, która pełni również rolę radnej – p. Urszula Kasparek, uhonorowana została Srebrną Odznaką „Za zasługi dla województwa śląskiego” i podczas dożynek odebrała z tego tytułu gratulacje. Warto dodać, że kierowane przez panią Urszulę Koło Gospodyń Wiejskich nr 1 w Jankowicach zdobyło dla gminy wyróżnienie w konkursie na najładniejszą koronę dożynkową na Dożynkach Wojewódzko-Powiatowych, jakie tydzień wcześniej (25.08) odbyły się w Łukowie - gmina Gaszowice.
Więcej o Dożynkach Gminnych można będzie przeczytać w najbliższym numerze Kuriera Gminy Świerklany.

phoca thumb l doz37 2019

 

phoca thumb l doz55 2019

Źródło: www.swierklany.pl