^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Relacja z dożynek powiatu rybnickiego

    W minioną niedzielę tj. 26.08.2018r. na terenie OSiR – u w Jankowicach zorganizowane zostały Dożynki Powiatowo – Gminne. Gospodarzami tego święta byli Wójt Gminy Świerklany Tomasz Pieczka oraz starosta powiatowy Damian Mrowiec. Dożynki rozpoczęły się mszą dziękczynną o godzinie 12.30 w kościele p.w. św. Anny w Świerklanach, następnie barwny korowód przejechał ulicami Świerklan i Jankowic na Ośrodek Sportu i Rekreacji w Jankowicach.

       W korowodzie przejechali rolnicy, koła gospodyń wiejskich oraz społeczność szkół gminy Świerklany. Z każdej z pięciu gmin powiatu przygotowana została przez gospodynie korona dożynkowa. Podczas niedzielnej uroczystości nie mogło zabraknąć władz i przedstawicieli okolicznych gmin oraz lokalnego środowiska, którzy nie szczędzili rolnikom ciepłych słów. Uczestników częstowano dożynkowym chlebem, kołoczem i chlebem ze smalcem.

       Program dożynek zawierał część oficjalną, na którą złożyły się przemowy zaproszonych gości oraz symboliczne przekazanie chleba, a także część artystyczną: koncert górniczej orkiestry oraz występy zespołów folklorystycznych działających na terenie powiatu, grupy folkowej „Zbóje” i gwiazdy wieczoru - zespołu „Soleo”.

     Tegoroczne dożynki miały wyjątkowy charakter także ze względu na fakt, iż objęte zostały Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy, w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Przypomnijmy, że prezydent Duda skierował na ręce wójta gminy list z życzeniami dla rolników, w którym podziękował im za całoroczny trud i ciężką pracę w polu.

a

cdefgb

zdjęcia:

www.swierklany.pl , www.rybnik.com.pl