^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Harmonogram szkoleń

Trwają wizyty w obiektach demonstracyjnych w ramach programu białkowego

logo białko

  Produkcja i wykorzystanie krajowych źródeł białka roślinnego na cele paszowe

Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, jako jeden z partnerów,  bierze udział w realizacji projektu podjętego w ramach realizacji poddziałania 1.2 „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna” objętego PROW 2014-2020 w zakresie produkcji i wykorzystania krajowych źródeł białka na cele paszowe.

 

groch siewny COBORU Kochcicejpg

W ramach projektu zostały założone obiekty demonstracyjne, prowadzone zgodnie z instrukcjami opracowanymi przez opiekunów naukowych - pracowników Instytutu Zootechniki-PIB oraz COBORU.

W województwie śląskim liczba uczestników została ustalona na 125 osób podzielonych na 5 grup po 25 osób. Każdy odbiorca demonstracji został zobowiązany do uczestnictwa w demonstracjach w dwóch terminach.  W dwóch grupach odbiorców demonstracji w czerwcu zrealizowano już spotkania w trzech obiektach. Wszystko odbyło się zgodnie z planem:

Grupa I                       6 czerwiec 2024 r. (obiekty A i C) i 10 czerwiec 2024 r. (obiekt B)

Grupa II                     7 czerwiec 2024 r. (obiekty A i C)  i 11 czerwiec 2024 r. (obiekt B)

W pierwszym dniu wyjazdu  ( 6 i 7 czerwca br.) każda z grup odwiedziła dwa obiekty:

typu A - prowadzący produkcję roślin białkowych w ramach PDO Zakład Doświadczalny Oceny Odmian w Kochcicach,  Zamkowa 11, 42-713 Kochcice

typu C - wytwarzający pasze dla zwierząt gospodarskich z wykorzystaniem nasion roślin białkowych uprawianych w kraju w Kochanowicach - PASZE BIOS sp. z o.o. Rafał Głowa, ul. Wiejska 46, 42-713 Kochanowice

W obiekcie typu A grupa uczestników wysłuchała wykładów z wykorzystaniem prezentacji ,,Produkcja i wykorzystanie krajowych źródeł białka roślinnego na cele paszowe uwzględniające zagadnienia innowacyjnych rozwiązań i dobrych praktyk w uprawach. Poruszone zostały problemy i ryzyko, związane głównie z rozkładem temperatur i opadów w ciągu sezonu wegetacyjnego. Przedstawione zostały sposoby ich ograniczenia oraz zwiększenia opłacalności uprawy roślin białkowych. Prelegentami wykładów byli: dyrektor SDOO Pawłowice Norbert Styrc  i specjalista ds. doświadczeń Gotfryd Gawenda. Ważną częścią wizyty w obiekcie była prezentacja upraw wielu odmian roślin białkowych na poletkach demonstracyjnych: soi, grochu siewnego, łubinu wąskolistnego, łubinu żółtego i  bobiku - gatunków i odmian z Listy Odmian Zalecanych na województwo śląskie. Spotkanie było okazją do dyskusji, wymiany doświadczeń oraz poznanie innowacyjnych rozwiązań w uprawie roślin białkowych.

W obiekcie typu C uczestnicy demonstracji wysłuchali wykładów, które objęły zagadnienia skupu nasion (zasady współpracy z rolnikami, wymogi dotyczące skupowanych nasion); zakres i schemat produkcji (cała linia technologiczna od skupu surowca do gotowego produktu, tj. paszy); tworzenie receptur z wykorzystaniem nasion roślin białkowych uprawianych w kraju.

Cała linia produkcyjna zakładu PASZE BIOS sp. z o.o.  jest sterowana automatycznie. Uczestnicy mieli możliwość poznać proces produkcji poprzez przejście z pracownikami firmy przez poszczególne stanowiska linii produkcyjnej, od przyjęcia surowca (ocena wstępna), laboratorium (analiza i ocena szczegółowa) przez magazyny, dozowanie, mielenie, mieszanie, granulację aż do wyrobu gotowego.

Drugi dzień wyjazdu grup ( 10 i 11 czerwca br.) poświęcony był obiektowi typu B, czyli  gospodarstwu w Zbrosławicach (powiat Tarnowskie Góry) uprawiającemu rośliny białkowe na nasiona z przeznaczeniem na paszę dla drobiu w Zbrosławicach. Właściciel gospodarstwa, pan Tomasz Grobarczyk, na polu zademonstrował uprawiane rośliny białkowe: soję odmiana Abaca i groch siewny odmiana Astronauta. Omówił technologię uprawy tych gatunków roślin. Soja i groch siewny zostały zasiane po uprawianej w 2023 r. kukurydzy na glebie o dobrej kulturze gleby, klasy IV i V . Termin siewu grochu  07/03/24 r. , natomiast soi  28/04/24 r. Pełnię wschodów grochu rolnik określił  na 21/03/24 r., soi na 09/05/24r. W momencie lustracji pól, tj. 10 i 11/06/24 r. groch był już po pełni kwitnienia i niektóre strąki już były dojrzałe, a soja była w fazie zakrywania międzyrzędzi. Rolnik przyznał, że soję uprawia już czwarty rok, a uprawę soi i grochu prowadzi w celu uzupełnienia mieszanki paszowej dla utrzymywanych w gospodarstwie kur nieśnych.

W gospodarstwie rolnym p. Grobarczyka został omówiony temat demonstracji wraz z prezentacją gospodarstwa z uwzględnieniem innowacyjnych rozwiązań i dobrych praktyk. Wykłady prowadzone były przez doradcę rolniczego odpowiedzialnego za ten obiekt demonstracyjny. Rolnik przedstawił przygotowanie paszy dla drobiu zgodnie z recepturą, w której wykorzystuje 10% śrutowanych nasion grochu i 15% ekstrudowanych nasion soi.  Zaprezentował również proces ekstruzji, tzn. najczęściej stosowaną w praktyce metodę poprawiające wartość odżywczą nasion roślin białkowych.

 Ostatecznie  każdy odbiorca demonstracji uczestniczył  w obiekcie A, B i C.

Podczas wizyt w obiektach demonstracyjnych, w zależności od typu został zrealizowany program uwzględniający zagadnienia innowacyjnych rozwiązań i dobrych praktyk w uprawach. Odbyły się również prezentacje wykładów oraz praktyczne demonstracje przygotowania pasz i żywienia zwierząt, ze szczególnym uwzględnieniem innowacyjnych rozwiązań i dobrych praktyk. Poruszono problemy, rodzaje ryzyka i sposoby ograniczania ryzyka, przetwarzania nasion roślin białkowych i stosowania ich w żywieniu zwierząt.

Uczestnicy demonstracji otrzymali materiały informacyjne w postaci opisów obiektów demonstracyjnych typu A, B i C oraz broszurę zawierającą tematy, m.in. technologię uprawy poszczególnych roślin białkowych, wartość pokarmową nasion roślin białkowych i ich stosowanie w żywieniu zwierząt monogastrycznych oraz zagadnienia dotyczące rolnictwa precyzyjnego, zrównoważonego i ekologicznego w zakresie uprawy roślin białkowych.

Uczestnictwo w demonstracji było bezpłatne. W ramach demonstracji odbiorcy szkolenia mieli zapewnione posiłki i serwis kawowy. Ponadto każdy uczestnik po drugim dniu szkolenia otrzymał zaświadczenie potwierdzające uczestnictwo w demonstracji.

Terminy następnych grup demonstracji:

Grupa III                    2 lipiec i  12 wrzesień 2024 r.

Grupa IV                   3 lipiec i 1 październik 2024 r.

Grupa V                    4 lipiec i 13 wrzesień 2024 r.

Zapraszamy!

zdj. groch siewny poletko obiektu typu A - COBORU Kochcice  (Karina Krasoń)

 

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com