^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Harmonogram szkoleń

Stoisko promocyjne SIR na XXV Krajowej Wystawie Rolniczej w Częstochowie

W dniach 3-4 września 2016 r. odbyła się w Częstochowie jubileuszowa XXV Krajowa Wystawa Rolnicza. Wystawa, jak co roku, towarzyszyła ogólnopolskiej pielgrzymce rolników w ramach Dożynek Jasnogórskich. Składała się z następujących tematycznych części: prezentacja rządowych instytucji rolniczych, przedsiębiorczość na obszarach wiejskich, maszyny i narzędzia rolnicze, targi pszczelarskie, festiwal produktów tradycyjnych i lokalnych, wystawa drobnego inwentarza i ptaków ozdobnych, odnawialne źródła energii, prezentacja zagród edukacyjnych, prezentacja LGD, kiermasze kwiatów i krzewów ozdobnych, kiermasz ekologiczny, targi sztuki ludowej.

Integralnym elementem wystawy było też stoisko informacyjno-promocyjne SIR (Sieci innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich), którego głównym celem była promocja wszelkich innowacji wprowadzanych na rzecz rozwoju polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich. Na co dzień rolnicy, przedsiębiorcy rolni, nie zawsze mają możliwość zdobycia wiedzy i informacji o innowacjach oraz o znaczeniu innowacji w polskim rolnictwie. Wystawa, przez którą przewinęło się kilkadziesiąt tysięcy zwiedzających, była dobrą okazją do uzupełnienie tego braku.

Na stoisku SIR gościliśmy także przedstawicieli Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

DSC06950-1

Stoisko informacyjne SIR pn. „Śląska platforma innowacji – stoisko informacyjne na XXV Krajowej Wystawie Rolniczej” – zostało zrealizowane w ramach Planu Operacyjnego KSOW 2016-2017 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Głównym celem operacji była promocja Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich a tym samym promocja innowacji w rolnictwie, leśnictwie i produkcji żywności.

Czynnikiem stymulującym rozwój obszarów wiejskich wg PROW 2014-2020 ma być innowacyjność. Innowacyjność, przybierająca formy nowych metod pracy, tworzenia nowych produktów, technik i technologii, usług oraz dostosowywania sprawdzonych rozwiązań do nowych warunków, stanowi szczególny obszar wsparcia w ramach PROW 2014-2020.

Dlatego mając na uwadze potrzebę wzrostu konkurencyjności polskiego rolnictwa, a także dywersyfikacji źródeł dochodów mieszkańców polskiej wsi konieczne jest informowanie i promowanie o alternatywnych, a zarazem dochodowych rozwiązaniach w tym kierunku.

Innowacje są niezbędne aby polskie rolnictwo, polska wieś były konkurencyjne.

Na stoisku SIR, które było połączone elementami dekoracyjnymi z Wystawą „Nauka polska”, odwiedzający mieli możliwość zapoznania się z ofertą naukową, prezentowaną przez instytuty naukowe resortu rolnictwa wspierające innowacje na rzecz rolnictwa i na obszarach wiejskich oraz z działaniami podejmowanymi przez instytuty na rzecz innowacji w rolnictwie.

 

DSC06348

 

DSC06346

 

Mamy nadzieję, że rozmowy z przedstawicielami instytutów rolniczych, zapoznanie się z informacjami na temat innowacji w zakresie rolnictwa przyczynią się do wprowadzania innowacji na terenach wiejskich, angażowania się w działalność Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Zorganizowanie stoiska promocyjnego SIR podczas XXV Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie było doskonałą formą promocji i informacji o SIR, a tym samym forma aktywizacji potencjalnych partnerów do działania i współpracy z ŚODR w ramach Sieci.

Wśród instytutów naukowych znalazły się: Morski Instytut Rybacki – PIB, Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego, Instytut Technologiczno - Przyrodniczy, Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – PIB, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin – PIB, Instytut Ochrony Roślin – PIB, Instytut Zootechniki – PIB, Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich,Instytut Ogrodnictwa, Państwowy Instytut Weterynaryjny – PIB, Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB oraz Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych.

 

Gośćmi na stoisku byli między innym Krzysztof Jurgiel – minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ryszard Zarudzki – podsekretarz stanu w MRiRW wraz z przedstawicielami innych instytucji rolniczych.

 

stoisko Jurgiel-1

 

stoisko Zarudzki

 

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i obsługę stoiska na XXV Krajowej Wystawie Rolniczej w Częstochowie.

 

Autorzy tekstu: Zespół SIR/ŚODR Częstochowa

Zdjęcia: K.Kwaśniewska, R.Świerczewski, UP we Wrocławiu

 

 

loga napis sir Robert1

 


 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com