^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Relacja z Targów Sadowniczo-Warzywniczych TSW 2015

    Jak co roku na terenach Centrum Wystawienniczego EXPO XXI w Warszawie, w dniach od 19 – 20 lutego, odbyła się V już edycja Targów Sadownictwa i Warzywnictwa – TSW 2015.
    W pierwszym dniu ważnym wydarzeniem towarzyszącym targom była 58 Ogólnopolska Konferencja Ochrony Roślin Sadowniczych, której głównym tematem była „Ochrona roślin sadowniczych w świetle potrzeb rynku oraz możliwości eksportu", zorganizowana przez Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach i firmę Bayer CropScience.
    Śląski Ośrodek Doradztwa w Częstochowie przy współpracy specjalistów z PZDR w Kłobucku i Lublińcu zorganizował wspólne seminarium wyjazdowe dla producentów roślin jagodowych z powiatów: kłobuckiego, lublinieckiego i częstochowskiego. Drugi dzień targów poświęcony był uprawie roślin jagodowych, głównie truskawkom. Ważnym wydarzeniem była Konferencja Truskawkowa, przygotowana wspólnie z portalem jagodnik.pl. Konferencja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Na 400 przygotowanych miejsc siedzących, wolne były tylko miejsca stojące. Konferencję podzielono na dwa bloki tematyczne, pierwszy dotyczył upraw prowadzonych w polu, drugi uprawy truskawek pod osłonami. Wykładowcami byli: Beata Meszka z IO w Skierniewicach, która omówiła skuteczną ochronę truskawek przed chorobami bez odporności i pozostałości oraz przedstawiciele Agrosimex, omówili przyczyny niepowodzeń w walce z chorobami na plantacji oraz skuteczne rozwiązania w minionym sezonie. Pan J. Jarosz z UP w Lublinie przypomniał,jak ważne w uprawie truskawek jest ich prawidłowe nawożenie i odpowiednie przygotowanie gleby. Na koniec tej części konferencji pani Hans Obers przedstawiła metody uprawy tych roślin w Holandii wraz ze stosowanymi nawozami i zaleceniami. Druga część konferencji dotyczyła uprawy truskawki pod osłonami. Głównie zostały omówione odmiany polecana do tego typu upraw, ochrona, wykorzystanie metod biologicznych oraz zabiegi ,które wydłużają trwałość truskawek w obrocie. Uprawa pod osłonami, a zwłaszcza w szklarniach na stołach, jest uprawą wymagającą pod względem nawożenia roślin, odpowiedniej odmiany i ochrony, dlatego u nas jest ona mało rozpowszechniona, chociaż są już producenci, którzy są mocno zaangażowani w tę uprawę. W drugim dniu TSW odbyło się też Sadownicze Forum Ekonomiczne. Podczas tego spotkania eksperci zajmujący się międzynarodowym handlem jabłkami, sadownicy i przedstawiciele różnych organizacji branżowych, debatowali na temat sytuacji i kryzysu z powodu rosyjskiego embarga. Rozmawiano także o nowych dalekich rynkach eksportu, o marce polskich jabłek na rynku zagranicznym i krajowym. Poruszono również tematykę wspólnego handlu grup producentów owoców. Wśród gości zaproszonych byli: Philippe Binard (WAPA- Światowa Organizacja Jabłek i Gruszek oraz Freshfel), prof. Eberhard Makosz (Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych), Jolanta Kazimierska (Unia Owocowa), Roman Jagieliński(ROJA), Zbigniew Chocyk (Stryjo-Sad). Równolegle z Konferencją Truskawkową odbyła się Agrotechniczna Konferencja Sadownicza, gdzie prelegentami byli najlepsi doradcy z kraju i zagranicy.
    Targi to przede wszystkim możliwość zapoznania się z nowoczesnym sprzętem sadowniczym oraz środkami produkcji, prezentowane były:
- maszyny sadownicze i warzywnicze (m.in. ciągniki, opryskiwacze, platformy sadownicze, maszyny uprawowe, kosiarki, podnośniki, ładowarki, wózki widłowe)

- biologiczne oraz chemiczne środki ochrony roślin
- nowoczesne nawozy dolistne i doglebowe
- nawozy ekologiczne i stymulatory wzrostu
- urządzenia chłodnicze i usługi z nimi związane
- maszyny do sortowania i pakowania owoców
- elementy konstrukcji przeciwgradowych, podpory, siatki
- skrzyniopalety, pojemniki, palety, akcesoria ogrodnicze
- urządzenia mechaniczne do profesjonalnych prac w sadzie i w polu
- preparaty do higieny sanitarnej
- maty, kostki z wełny mineralnej
- samochody dostawcze
- usługi budowlane – projektowanie i budowa wielkogabarytowych obiektów magazynowych
- usługi informatyczne dla firm,
Na zakończenie targów zostały rozlosowane nagrody w „Owocnej loterii TSW 2015".  Targi TSW 2015 1Targi TSW 2015 2Targi TSW 2015 3Targi TSW 2015 4Targi TSW 2015 5

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com