^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

„Konkurs na najlepszą agroturystykę w województwie śląskim” - rozstrzygnięcie

loga news

Dnia 3 września br. podczas konferencji w Auli Jana Pawła II w ramach Ogólnopolskich Dożynek Jasnogórskich odbył się uroczysty finał konkursu na najlepszą agroturystykę w województwie śląskim. Nagrody i gratulacje laureatom wręczyli: Henryk Kowalczyk  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Marek Dziubek Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.

rozdanie 1 miejsce bon zbiorowe

2 miejsce uściski rąk

rozdanie 2 miejsce zbiorowe3 miejsce wręczenie

„Konkurs na najlepszą agroturystykę w województwie śląskim” jest  współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Powyższa operacja wychodzi naprzeciw problemowi niewykorzystania potencjału agroturystycznego wsi oraz mniejszych miast w województwie śląskim. Obszar tego województwa  charakteryzuje się dobrymi warunkami do rozwoju agroturystyki.

Grupę docelową w konkursie stanowili właściciele agroturystyk oraz obiektów turystyki wiejskiej chcących wypromować swoją działalność podczas konkursu agroturystycznego organizowanego przez Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie. Są to osoby które działają w branży agroturystycznej wiele lat, ale także ci którzy niedawno zaistnieli w tej branży.

Celem operacji było zorganizowanie konkursu agroturystycznego w wyniku którego nastąpiło wyłonienie trzech najlepszych agroturystyk w województwie śląskim w 2022 r. , co przyczyni się on do promocji agroturystyki, gospodarstw agroturystycznych i walorów turystycznych województwa śląskiego oraz pobudzi przedsiębiorczość na tym terenie. Ponadto podniesie renomę nagrodzonych obiektów agroturystycznych i zachęci inne gospodarstwa do ulepszania swoich usług w tej dziedzinie. Konkurs agroturystyczny wyłoni najlepsze agroturystyki województwa śląskiego będące wzorcem i inspiracją dla innych gospodarstw.

Komisja konkursowa oceniała uczestników weryfikując przysłane zgłoszenia w I etapie, a następnie w drugim etapie podczas wizytacji terenowej. Członkowie komisji mieli trudne zadanie, gdyż każde gospodarstwo posiadało swoje atuty, a wszystkie obiekty reprezentowały wysoki poziom usług agroturystycznych. Opierając się na przyjętych kryteriach dokonano oceny i wyboru trzech najlepszych zgłoszonych obiektów agroturystycznych w województwie śląskim

Wyłonione w konkursie trzy najlepsze obiekty agroturystyczne:

I miejsce

Anna i Jerzy Pawlus

AGROTURYSTYKA BYSTRA

Gospodarstwo malowniczo położone  we wsi Bystra w Beskidzie Żywieckim, specjalizujące się w hodowli koni. Turyści mogą tutaj skorzystać z rekreacji konnej, nauczyć się jeździć lub poobserwować te piękne zwierzęta na tle rozległych łąk. Oprócz tego goście mają kontakt z innymi zwierzętami takimi jak kozy  czy drób, mogą też pomagać w pracach gospodarskich np. dojeniu kóz. Wczasowicze bardzo chwalą pobyt, a zwłaszcza smaczne domowe posiłki oparte na produktach z gospodarstwa. By dodatkowo urozmaicić pobyt  organizowane są dodatkowe atrakcje np. warsztaty, spotkania z twórcami ludowymi czy zimą kuligi.

IMG 20220810 095840 kopia

IMG 20220810 095424 1 kopia

II  miejsce

Anna i Patryk Mendla Gospodarstwo Rolno - Agroturystyczne

Gospodarstwo znajduje się  w atrakcyjnej turystycznie gminie Toszek. Goście mają tutaj możliwość kontaktu ze zwierzętami (hodowane jest tutaj bydło mleczne, drób, ponadto na terenie gospodarstwa znajduje się  staw rybny). Jest to miejsce w którym można wyciszyć się,  odpocząć łowiąc ryby czy też popływać łódką. Gospodarze oferują domowe posiłki z produktów pochodzących z gospodarstwa. Rozległy, trawiasty teren umożliwia nie tylko relaks na świeżym powietrzu ale taż możliwość gier zespołowych np. siatkówki.

IMG 20220811 090611 1 kopia

IMG 0916

III  miejsce

Danuta i Jan Suszka

DOMEK POD WILCZYM

Gospodarstwo  położone jest w atrakcyjnej turystycznie gminie Istebna w Beskidach. Oprócz podziwiania przepięknych widoków wokół, goście mogą odpoczywać w urokliwym ogrodzie z bogactwem roślin, ozdabianym własnoręcznie wykonywanymi rzeźbami. W gospodarstwie hodowany jest drób, bydło, można zakupić produkty z gospodarstwa. W wystroju wnętrz widoczne elementy charakterystyczne dla regionu np. koronki, urządzenie pokoi w stylu góralskim.

IMG 20220810 134725 1

 

Wyłonieni laureaci konkursu mają gospodarstwa które warto odwiedzić i polecić innym. Są oni ponadto przykładem dla innych zamierzających działać w tej dziedzinie, inspirować do rozwijania się w kierunku agroturystyki

Dzięki konkursowi możliwa będzie promocja agroturystyki i spędzania czasu na wsi i w mniejszych miejscowościach, jako wypoczynku z dala od zgiełku wielkich miast, w otoczeniu przyrody, krajobrazu rolniczego i zwierząt gospodarskich, promocja atrakcyjnych i zróżnicowanych terenów wsi i małych miasteczek województwa śląskiego

 Laureatom serdecznie gratulujemy!

 

Chcesz zostać Partnerem KSOW – zarejestruj się na stronie ksow.pl

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com