^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Fundacja Solidarna Wieś

KOMUNIKAT

Kapituła Nagrody im. ks. bp. Romana Andrzejewskiego, długoletniego Krajowego Duszpasterza Rolników, w czasie dorocznego posiedzenia w rezydencji ks. bp. Alojzego Orszulika SAC w Łowiczu – uznała, że przypadająca na rok 100-lecia Niepodległości Polski, 2018 r., Nagroda powinna mieć specjalny wymiar. Postanowiono, zatem uhonorować:

   Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego.

Zespół „Mazowsze” nie wymaga przedstawiania. Jego zasługi dla rozsławienia polskiej kultury ludowej w kraju i na całym świecie są ogromne. Zespół w 2018r. obchodził 70-tą rocznice istnienia.solidarna

Kapituła wysoko oceniła, że przez cały ten okres, szczególnie w czasach panowania komunizmu, swym działaniem Zespół przypominał rolę tradycji i siłę polskiej wsi oraz prywatnego rolnictwa w utrzymaniu polskości i umiłowania małych ojczyzn. „Mazowsze” jest dowodem, że kultura ludowa jest mocno zakorzeniona w tradycji prywatnej gospodarki rodzinnej. Zespół inspirował podobne inicjatywy powstające na polskiej wsi w sposób spontaniczny i wolny.

Kapituła doceniła również rolę, jaką „Mazowsze” odegrało i odgrywa w utrzymaniu związku Polonii z krajem pochodzenia. Miało to szczególne znaczenie po II wojnie światowej, kiedy Polonia i emigracja polityczna nie chciały utrzymywać kontaktów z instytucjami państwa PRL. „Mazowsze” spełniało rolę ambasadora Polski i pomostu łączącego z Ojczyzną. Pomagało i czyni to dzisiaj, podtrzymywać więź z językiem i kulturą polską.

Nagroda za 2018 rok, fundowana przez Fundację „Solidarna Wieś”, została przyznana po raz 15-ty. Dotychczas otrzymali ją: prof. Andrzej Stelmachowski, prof. Maria J. Radomska, ks. kard. Józef Glemp Prymas Polski, ks. prał. Bogusław Bijak, ks. bp. Alojzy Orszulik SAC, dr. Maria J. Stolzman, dr Barbara Fedyszak-Radziejowska, Roman Kluska, Josef Rottenaicher, ks. abp Józef Michalik, prof. Alojzy Szymański, o. dr. Stanisław Jaromi OFM Conv. ks. prał. Kazimierz Kaczor, prof. Jacek Hilszczański.

Tradycyjnie wręczenie tej prestiżowej Nagrody nastąpi w lutym 2019 roku w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

 

Ks. bp Alojzy Orszulik                                                           
Honorowy Przewodniczący Kapituły

Sławomir Siwek
Przewodniczący Rady Fundacji

Łowicz-Warszawa, 3.11.2018 r.

Tel:  6224635; +4822 6282100; fax: +4822 6284661; e-mail: ; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; www.solidarnawies.pl

Fundacja SOLIDARNA WIEŚ

01-576 Warszawa, ul. Juliusza Kossaka 10

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com