^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Przeciwdziałanie marnowaniu żywności

Szacuje się, że na świecie jest wyrzucana 1/3 wyprodukowanej żywności nadającej się do spożycia. W Polsce są to wielkości rzędu 5 milionów ton żywności rocznie. Jako świadomi konsumenci mamy duży wpływ na przeciwdziałanie marnowaniu żywności. U podstaw leży racjonalne planowanie posiłków, bowiem duży udział ma żywność wyrzucana ze względu na nieprzemyślane zakupy, zbyt duże ilości jedzenia w stosunku do zapotrzebowania gospodarstwa oraz popsucie się kupionych produktów. 

Projekt bez tytułu 28

Warte uwagi są również lodówki społeczne, które coraz liczniej pojawiają się w miastach. Można tam przynieść nadmiarową żywność z domu i zostawić albo wymienić na produkty, które znajdziemy w środku. Jeśli jest to produkt robiony ręcznie, gotowe danie to warto opatrzyć je informacją co znajduje się w pojemniku. 

A co jeszcze można zrobić, żeby być bardziej zero waste, a przy okazji poznać lokalne sklepy i restauracje? Można skorzystać z aplikacji, których misją jest przeciwdziałanie marnowaniu żywności. W Polsce działają aktualnie dwie aplikacje za pośrednictwem których można zakupić żywność z kończącym się terminem, niesprzedaną danego dnia czy np. z uszkodzonym opakowaniem. Do dyspozycji mamy Too Good To Go, aplikację w której można zarezerwować paczkę-niespodziankę z wybranego sklepu w okolicy. Paczki mają zadeklarowaną wartość, ale płaci się za nie znacznie mniej, zwykle 1/3 albo 1/2 ceny produktów. Drugą aplikacją wartą uwagi jest Foodsi, zasada działania jest bardzo podobna, ale w ofercie znajdziemy znacznie więcej sklepów lokalnych, a mniej sklepów i restauracji sieciowych. Warto korzystać z tego typu inicjatyw, produkty oferowane w aplikacjach są pełnowartościowe, a ich przecena wynika ze zbliżającego się terminu przydatności do spożycia czy konieczności wyprzedania jak najszybciej, np. w przypadku piekarni czy restauracji. 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com