^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie 2024

Konkurs Śląskiej Piosenki Regionalnej

logo KSOW

Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie realizuje operację pn. "Konkurs Śląskiej Piosenki Regionalnej".Operacja dotyczy przeprowadzenia konkursu dla śpiewających zespołów KGW oraz innych zespołów regionalnych z woj. śląskiego w dniach 24-25 czerwca 2023 w Mikołowie-Śmiłowicach.

Operacja pn.: Konkurs Śląskiej Piosenki Regionalnej ma na celu zachowanie naszej śląskiej kultury i dziedzictwa niematerialnego, pokazanie jej szerszemu gronu odbiorców oraz dalsze zachęcanie do poszukiwania, odtwarzania i rozwijania jej przez śpiewacze zespoły regionalne z woj. śląskiego.

Natychmiastowym efektem operacji bedzie przedstawienie 20 śpiewających zespołów (KGW i innych) z obszarów wiejskich woj. śląskiego, śląskich piosenek regionalnych publiczności, podczas trwania konkursu. Umożliwi to słuchaczom zaznajomienie się z utworami regionalnymi z całego Śląska oraz z ich historią.

Efektem długoterminowym będzie przypomnienie i zwiększenie zainteresowania historią i twórczością ludową, która powstała na obszarach wiejskich woj. śląskiego. Każdy z występujących zespołów przez swoje zaangażowanie i poprzez przygotowania do tego konkursu wykona wiele pracy, która przełoży się na uświetnienie tego wydarzenia. W samych kołach dokona się: budowanie więzi międzyludzkich, często miedzypokoleniowych; wymiana poglądów, poznanie swojej historii w utworach i poprzez regionalne stroje. Wspólna praca może zaowocować również innymi inictatywami, które wpłyną na rozwój obszarów wiejskich, np. powstanie lokalnych konkursów, przeglądów także w ramach szkół czy gmin; wprowadzenie nowych interpretacji, zaproszenie innych grup do występowania: szkół, zespołów, które odświeżą ludowy repertuar i w ten sposób tradycja wspólnego muzykowania i śpiewania będzie dalej kultywowana w lokalnej społeczności. Liczymy, ze ta operacja wpłynie na aktywizację KGW w przedszolach i szkołach poprzez opowieści, chrakterystyczną "godkę", historię danego regionu wraz z muzyką, tradycją, obchodzeniem świąt, przyspiewkami ludowymi.

Wiecej informacji na temat realizowanej operacji udziela Brygida Stroczyk

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej  „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”.

Chcesz zostać Partnerem KSOW - zarejestruj się na stronie www.ksow.pl

 

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com