^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie 2024

Konferencja towarzysząca XXVI Krajowej Wystawie Rolniczej w Częstochowie

WYKORZYSTANIE ŚRODKÓW PROW 2007-2013 W ZAKRESIE DZIEDZICTWA KULTUROWEGO POLSKIEJ WSI ORAZ MOŻLIWOŚCI WYKORZYSTANIA ŚRODKÓW Z PROW W PERSPEKTYWIE 2014-2020
Dnia 02 września 2017 r. w Auli Ojca Kordeckiego w murach Klasztoru Jasnogórskiego w Częstochowie podczas XXVI Krajowej Wystawy Rolniczej – Ogólnopolskich Dożynek Jasnogórskich i XVIII Dni Europejskiej Kultury Ludowej odbyła się konferencja pod nazwą: „Wykorzystanie środków PROW 2007-2013 w zakresie dziedzictwa kulturowego polskiej wsi oraz możliwości wykorzystania środków z PROW
w perspektywie 2014-2020”.
Organizatorem konferencji był Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej PROW 2014-2020. Udział w Konferencji dla wszystkich uczestników był bezpłatny. Przedmiotem rozważań była analiza sfinansowanych projektów na obszarach wiejskich oraz ich oddziaływanie na lokalne społeczności jak i wpływ na uwarunkowania społeczno-ekonomiczne w zakresie dziedzictwa kulturowego polskiej wsi oraz możliwości wykorzystania środków
z PROW w perspektywie 2014-2020. Ta ważna tematyka zgromadziła licznie przybyłych przedstawicieli organów i instytucji publicznych działających na rzecz rolnictwa, między innymi MRiRW, ARiMR, KOWR, KRIR, KRUS, a także, samorządów, rolników, przedsiębiorców, doradców rolnych oraz mieszkańców obszarów wiejskich.
Rolnicy, potencjalni beneficjenci oraz wszyscy zainteresowani mieli możliwość skorzystania z punktu doradczego PROW 2014-2020. Dla wszystkich uczestników konferencji został zapewniony serwis kawowy: kawa, herbata, woda, ciastka.

01
Otwarcia konferencji dokonał Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie Pan Marek Dziubek podkreślając znaczenie dziedzictwa kulturowego polskiej wsi odnośnie wykorzystanych środków unijnych z PROW w latach 2007-2013 oraz kierunek ich wykorzystania w dalszej perspektywie 2014-2020. Pierwszy referat pt.: „II filar Polityki Rolnej dziś i jutro – polskie priorytety” wygłosił Ryszard Zarudzki, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

05

W trakcie wykładu została poruszona Strategia zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa na lata 2012-2020(2030), a także obszarów wsparcia PROW takich jak: wzmacnianie przedsiębiorczości, rozwój terytorialny w tym zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego polskiej wsi czy ochrona ekosystemów i efektywne gospodarowanie zasobami naturalnymi. Ważnym aspektem podczas wykładu było opisanie podstaw prawnych Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich jak i zmian, które zostały przez Ministerstwo naniesione w programie.

03
Po ciekawej i wnoszącej wiele informacji prezentacji, kolejnym wykładowcą była Pani Beata Fąfera – Kierownik Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Śląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, która zaraz na początku poinformowała uczestników i zachęciła do korzystania z pomocy wszystkich instytucji zaangażowanych w rozwój obszarów wiejskich. Prelegent zaprosił jednocześnie do odwiedzenia i skorzystania
z porad oferowanych przez punkt doradczy PROW 2014-2020, który był częścią zorganizowanej konferencji. Referat, przedstawiony przez Panią Beatę Fąferę dotyczył szeroko pojętego dziedzictwa kulturowego oraz jego podziału na wzajemnie uzupełniające się nurty jak: dziedzictwo naturalne i kultura gospodarowania przestrzenią, dziedzictwo materialne czy kultura niematerialna. Prelegent przedstawił możliwości ochrony dóbr materialnych i niematerialnych, krajobrazu i bioróżnorodności, zasobów genetycznych, możliwości korzystania z dofinansowania w ramach systemów jakości żywności. Nie zabrakło również szczegółowego opisania programu LEADER, działań rolno- środowiskowo-klimatycznych oraz tworzenia nowych miejsc pracy czy dywersyfikacji dochodów w rolnictwie z wykorzystaniem zasobów dziedzictwa kulturowego.

04
Kolejnym prelegentem był Dyrektor Obszarów Wiejskich w Urzędzie Marszałkowskim województwa Śląskiego Jerzy Motłoch, który podczas swojego wykładu poruszył zasady finansowania projektów z zakresu dziedzictwa kulturowego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na przykładzie samorządu województwa Śląskiego.

02
Dzięki prezentacji uczestnicy konferencji mieli możliwość zapoznania się z podziałem środków PROW 2007 -2013 na poszczególne sektory oraz zaznajomić się inwestycjami, które zostały przeprowadzone w ramach programu, a także działaniami realizowanymi przez samorząd województwa w ramach PROW 2014- 2020.
Konferencję zakończył dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Marek Dziubek dziękując prelegentom, za przekazaną wiedzę oraz uczestnikom za przybycie i zapraszając wszystkich do dalszego programu XXVI Krajowej Wystawy Rolniczej.

 

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com