^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
4
5
8
9
10
11
12
13
14
15
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

RELACJA Z TERENOWYCH WARSZTATÓW ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII

W dniu 26 czerwca br. odbyły się terenowe warsztaty odnawialnych źródeł energii organizowane przez Starostwo Powiatowe w Częstochowie w ramach propagowania konkursu „Ekologiczna zagroda 2018”. Uczestnicy warsztatów mieli okazję u źródła zapoznać się z funkcjonowaniem instalacji odnawialnych źródeł energii wykorzystywanych na potrzeby gospodarstwa domowego czy obiektów produkujących energię elektryczną sprzedawaną do sieci a także porozmawiać z właścicielami instalacji na temat ich użytkowania, kalkulacji kosztów i oszczędności związanych z inwestycją.

W pierwszej kolejności udaliśmy się do Topolowa, gdzie obejrzeliśmy instalację fotowoltaiczną oraz małą elektrownię wiatrową własnej konstrukcji.

Elektrownia słoneczna o mocy 10 kW, została umocowana na gruncie na ocynkowanych słupach i ustawiona pod kątem 35⁰. Instalacja zapewnia samowystarczalność energetyczną domu a niezużywana na bieżąco energia elektryczna, magazynowana przez rok w sieci elektroenergetycznej, jest wykorzystywana w okresie chłodu do ogrzewania budynku.

PV Topolów

Wiatrak Topolów

Elektrownia wiatrowa wraz z panelami fotowoltaicznymi o mocy 1 kW zainstalowanymi na dachu budynku, stanowią drugą, niezależną już od sieci instalację. Wyprodukowana energia magazynowana jest w 2 akumulatorach kwasowych.

Właściciel gospodarstwa przekształcił także tradycyjny samochód w samochód o napędzie elektrycznym, którym codziennie pokonuje drogę do pracy. Koszt przejechania dystansu 1000 km to zaledwie 100 zł.

Kolejno udaliśmy się do miejscowości Skrzydlów, gdzie obejrzeliśmy zlokalizowaną na korycie Warty małą elektrownię wodną z dwumetrowym spadem, pracującą od 1998 roku. Wcześniej jaz piętrzący służył przede wszystkim do nawadniania pól. W elektrowni zainstalowane są 4 turbiny śmigłowe w komorach lewarowych. Moc zainstalowana elektrowni wynosi 140 kW, natomiast faktycznie użyteczna 120 kW. Maksymalna roczna produkcja energii elektrycznej w elektrowni wyniosła dotąd 600 tys. kWh.

 

Elektrownia 1Elektrownia 11

W Rzekach Małych obejrzeliśmy kolejną elektrownię wodną, oddaloną od pierwszej o 1,5 km. Jaz piętrzący służył uprzednio do nawadniania pól oraz wspomagał pracę pobliskiej fabryki tektury. W obiekcie pracują dwie turbiny – turbina śmigłowa o mocy 75 kW oraz turbina Francisa z 1936 roku o mocy 120 kW. Maksymalna roczna produkcja energii elektrycznej w elektrowni osiągnęła 900 tys. kWh.

Elektrownia 22elektrownia 2

Właściciel obydwu obiektów, podkreślił, że elektrownie wodne służą nie tylko wytwarzaniu energii elektrycznej, ale przede wszystkim retencjonowaniu wody a przy okazji także oczyszczaniu wód płynących.

W Olbrachcicach obejrzeliśmy instalację grzewczą opartą na gruntowej pompie ciepła marki Nibe uruchomioną w połowie 2016 r. Pompa posiada kolektor umieszczony w pionowych odwiertach na głębokości 100 m. Pracuje w taryfie G12W i zapewnia komfortową temperaturę w domu za pomocą systemu ogrzewania podłogowego na powierzchni 200 m2. Właściciele podkreślają, że urządzenie jest bardzo ekonomiczne - zużywa małe ilości prądu (zasilanie sprężarki), bezobsługowe i sterowane przez internet za pomocą dedykowanej aplikacji.

IMG pompa

Następnie udaliśmy się do Lelowa, gdzie obejrzeliśmy plantację ok. 1400 drzew Oxytree (Paulownia Clon in vitro) założoną w ubiegłym roku na powierzchni 2,5 ha. Plantacja powstała głównie w celu uzyskania surowca do budowy mebli. Po roku od założenia plantacji drzewa zostały ścięte. Tegoroczny przyrost osiągnął wysokość 1,5 m. Od drugiego cyklu wzrostu Oxytree rośnie zdecydowanie szybciej. Maksymalną ilość drewna można uzyskać już w 6 roku, gdy drzewa osiągają trzydziestocentymetrową średnicę pnia przy wysokości ok. 16 m. Jeden pień Oxytree zapewnia 70% drewna, pozostałe 30% pochodzące z gałęzi, liści, kwiatostanu i owoców można wykorzystać jako biomasę.

paulownia

Upowszechnianie informacji na temat odnawialnych źródeł energii wzbudza coraz większą świadomość ekologiczną społeczeństwa. W Polsce, jak i na całym świecie, instalacje odnawialnych źródeł energii ze względu na swoje zalety i pozytywny wpływ na środowisko, są coraz częściej wykorzystywane do produkcji energii użytkowej. Ich udział w ogólnej produkcji energii rośnie z roku na rok.

Zdjęcia zamieszczamy dzięki uprzejmości pracowników Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Częstochowie.