^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
4
5
9
11
12
13
15
17
18
19
20
Data : poniedziałek, 20 lipiec 2020
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Rolnicy u swojej Patronki - Matki Bożej Gidelskiej

Od wielu już lat rolnicy czy to w grupach zorganizowanych, czy indywidualnie, pielgrzymują do sanktuarium w Gidlach w trzecią niedzielę maja, aby podziękować za opiekę i prosić o błogosławieństwo na kolejny rok. Tegoroczna pielgrzymka odbyła się 20 maja i wzięli w niej udział także przedstawiciele władz samorządowych oraz organizacji i instytucji związanych z rolnictwem. Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie reprezentował Wicedyrektor Pan Tomasz Wiekiera.

Zgromadzonych w zabytkowym kościółku z przełomu XV i XVI w. p.w. św. Marii Magdaleny uczestników pielgrzymki przywitał Ks. Prałat Eugeniusz Sikorski, Duszpasterz Rolników Archidiecezji Częstochowskiej. Uroczystości rozpoczęły się modlitwą o dobre urodzaje i aktem poświęcenia pól. Następnie uczestnicy ruszyli w uroczystej procesji z udziałem pocztów sztandarowych do sanktuarium O.O. Dominikanów, gdzie odprawiono mszę świętą, której przewodniczył i homilię wygłosił Ks. Prałat Marian Szczerba, Wikariusz Generalny Archidiecezji Częstochowskiej. Ksiądz Prałat powołał się na słowa św. Jana Pawła II, który zawsze pragnął ludziom pracującym na roli dodawać ducha i zwracał uwagę na ścisłe powiązanie pracy rolników z wartościami religijnymi i kulturą duchową. Papież Polak podkreślał, że praca rolnika przypomina dzieło Stwórcy. Duchowa przestrzeń rolniczego powołania aktualizuje się w słowach C. K. Norwida: „rolnik jedną ręką szuka dla nas chleba, drugą zdrój świętych myśli wydobywa z nieba.”

Ksiądz Prałat zaznaczył, że praca na roli wymaga wytrwałości i niezłomności i że tacy właśnie są rolnicy – wyrwali i niezłomni, obdarzeni wielką siłą psychiczną, która nie pozwala poddawać się trudnościom. Podkreślił także rolę, jaką odegrali mieszkańcy wsi w Powstaniu Listopadowym i Styczniowym oraz w walce o niepodległość w 1920 roku, kiedy pomimo braku wykształcenia i wojskowego wyszkolenia bohatersko ruszyli do walki o wolność ojczyzny.

Na koniec mszy św. Ks. Prałat rolnikom i ich rodzinom udzielił błogosławieństwa, a przeor klasztoru o. Andrzej Konopka podziękował pielgrzymom za liczne przybycie.

Piękne tradycje kultywowane przez setki lat wciąż przyciągają rzesze pielgrzymów związanych ze środowiskiem rolniczym, a także po prostu ludzi wiary. Odwiedzając sanktuarium, stajemy się uczestnikami historii, poznajemy piękną legendę, ludowe obyczaje. To wszystko staje się źródłem przeżyć duchowych i estetycznych doznań.