^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
4
5
8
9
10
11
12
13
14
15
17
18
19
20
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

XXXVIII Dni Otwartych Drzwi

EKOLOGICZNA UPRAWA TRUSKAWEK

truskawka

W związku z trwającym już sezonem truskawkowym oraz faktem zajmowania przez Polskę drugiego miejsca w Europie oraz ósmego na świecie w produkcji truskawek warto rozważyć prowadzenie ekologicznej uprawy tych owoców.

Ekologiczna uprawa truskawek możliwa jest na terenach oddalonych co najmniej o 200 m od osi szlaków komunikacyjnych oraz na gruntach, gdzie nie prowadzono zbyt intensywnego nawożenia ani zwalczania chorób czy szkodników. Pod uprawę truskawek warto wybrać stanowisko, w którym nie powstają zastoiska mrozowe, osłonięte od wiatrów, wystawione na działanie słońca, o niezbyt   wysokim poziomie wód gruntowych (do 70 cm). Nieprzydatne są stanowiska zamknięte, o wysokiej wilgotności powietrza, gdzie występuje duże zagrożenie porażenia truskawek szarą pleśnią.

Truskawka wymaga gleb średniozwięzłych, głębokich oraz przepuszczalnych i nie zachwaszczonych. Najczęściej na plantacje truskawek przeznacza się ziemie klasy III i IV. Optymalny odczyn gleb, na których prowadzi się uprawę to 5,5- 6,5. Należy unikać sadzenia truskawek po pomidorach, ziemniakach, malinach, truskawkach, kapuście, kalafiorach, ogórkach, tytoniu, wieloletnich uprawach np. lucernie i kończynie. W glebie po tych uprawach pozostaje dużo różnego rodzaju chorób i szkodników, atakujących i porażających rośliny.

Aby uzyskać zadowalający plon owoców należy właściwie przygotować glebę pod uprawę. Wiąże się to z koniecznością prawidłowego wykonania zabiegów uprawowych, przestrzeganiem właściwego płodozmianu z uwzględnieniem wykorzystania roślin fitosanitarnych oraz użyźniających i wzbogacających glebę w składniki pokarmowe, a także uzupełnieniem brakujących składników i wyborem właściwego materiału w postaci sadzonek.

Ekologiczny materiał- sadzonki- należy zakupić z miejsc produkujących ekologiczne truskawki. Najlepiej jest sadzić sadzonki o wysokim stopniu kwalifikacji Elita II, Elita I oraz o jak największej koronie (np. A i A+).W uprawie ekologicznej ważne jest, aby wybierać odmiany odporne na główne choroby, a zwłaszcza szarą pleśń. Godnymi do polecenia do uprawy ekologicznej są odmiany: Salut, Filon, Seal, Polka (z przeznaczeniem do przetwórstwa) oraz Elkat, Kent, Pegasus, Selva (w cyklu dwuletnim i z nawadnianiem).

Truskawki możemy sadzić wiosną (zielone, doniczkowe oraz frigo), latem (doniczkowe i frigo) oraz jesienią (zielone i doniczkowe). Najczęściej truskawki sadzimy wiosną i jesienią. Polecane jest zwłaszcza sadzenie wiosną ze względu na korzystne warunki do wegetacji roślin.

Uprawa może być prowadzona jako uprawa rzędowa, rzędowo- pasowa, łanowa czy zagonowa. Uważa się, ze uprawa zagonowa to najbardziej intensywny sposób uprawy truskawki. Natomiast uprawa na podwyższeniach (zagonach) sprawdza się w rolnictwie ekologicznym, ponieważ rośliny szybciej obsychają, ziemia lepiej nagrzewa, co zmniejsza potencjalne zagrożenie chorobami korzeniowymi. Oprócz tego owoce szybciej dojrzewają oraz występuje dobra przewiewność i zmniejszenie porażenia chorobami. Podobne zalety ma wykładanie (czy sadzenie) na czarnej folii i agrotkaninie, gdyż zachwaszczenie ograniczone jest do minimum.

W uprawach ekologicznych bardzo ważne jest kontrolowanie poziomu zachwaszczenia poprzez wypalanie, mechaniczne zwalczanie czy też ręczne motyczenie. Zaś ze względu na duże potrzeby pokarmowe truskawek należy stosować nawozy organiczne po zakończeniu okresu wegetacji roślin. Natomiast przed założeniem plantacji konieczne jest uzupełnienie niedoboru składników pokarmowych w glebie. W przypadku posiadania systemu nawadniania możliwa jest również fertygacja roślin czyli podawanie nawozów (związków organicznych) bezpośrednio do aktywnej strefy systemu korzeniowego w celu stworzenia w niej optymalnych warunków mineralnego żywienia roślin. Zaletą tej techniki jest możliwość swobodnego regulowania wielkości dawek oraz częstotliwości nawożenia w zależności od wieku roślin, ich fazy rozwojowej oraz przebiegu pogody.

W ekologicznej uprawie truskawek niezbędne jest stosowanie ściółkowania w międzyrzędziach, gdyż ogranicza pojawienie się wielu chorób, szkodników, oraz ma wpływ na zmniejszenie zachwaszczenia, stabilizuje wilgotność i temperaturę gleby. Przyspiesza również wysychanie owoców i chroni przed kontaktem z glebą.

W ekologicznej uprawie truskawek należy również systematycznie wykonywać zabieg usuwania rozłogów oraz zalecane jest też koszenie liści truskawek, gdyż pozwala na zmniejszenie porażenia roślin przez białą i czerwoną plamistość liści, mączniaka prawdziwego truskawki, a także ułatwia zwalczanie szkodników- zwłaszcza roztocza truskawkowca. Zabieg ten należy wykonać nie później niż dwa tygodnie po zakończonych zbiorach.

Aby zapobiec uszkodzeniom roślin powodowanym przez działanie niskich temperatur warto wybierać odmiany odporne na działanie mrozu np.: Elkat, Salut, Filon, Seal, Polka, Bogota i Vikat oraz wybrać odpowiednio osłonięte stanowisko pod uprawę truskawek.

Źródło:

www.portalspozywczy.pl

Opłacalność ekologicznej uprawy truskawek – Tomasz Kącki

Zdjęcie: www.szkolkarstwo.com.pl