11 sierpnia 1264 r. papież Urban IV ustanowił ten dzień jako święto, które miało przybliżyć wiernym różne aspekty obecności Chrystusa w Eucharystii. Święto zatwierdził ostatecznie w 1314 r. Klemens V, nadając mu nazwę Bożego Ciała.
W tym roku tradycyjne procesje z Najświętszym Sakramentem we wspólnotach lokalnych prawdopodobnie nie odbędą się. Świętowanie Bożego Ciała będzie inne niż zawsze, ale ŚWIĘTUJMY na swój sposób.
❓JAK MOŻEMY ŚWIĘTOWAĆ BOŻE CIAŁO❓ MIMO KORONAWIUSA ZACHĘĆMY INNYCH DO ŚWIĘTOWANIA RELIGIJNYCH TRADYCJI TRWAJĄCYCH OD 1320 roku.
Lista pomysłów poniżej
🔸Przygotuj Dywan Kwiatowy
Stwórz z rodziną, młodzieżą i wszystkimi chętnymi dywan kwiatowy na procesję Bożego Ciała wewnątrz kościoła. Dywan ułożony z ziół i kwiatów we wzory, po którym przejdzie ksiądz z monstrancją dodaje wyjątkowego uroku kościołowi i podkreśla wagę wydarzenia jakim jest Procesja Bożego Ciała. Dywan kwiatowy zorganizować należy z dużym wyprzedzeniem czasowym po uzgodnieniu z miejscowym Księdzem Proboszczem. Należy przygotować m. in. kwiaty i wzory. Wszystkie etapy tworzenia dywanu są przedstawione w formie opisowej, a także video na stronie - http://bozecialo.info.pl/7-jak-przystroic-parafie.html. Poza tym każda parafia przygotowująca Dywan Kwiatowy otrzyma pakiet 100 śpiewników od Fundacji. Wystarczy wypełnić formularz na powyżej podanej stronie.
🔸Stwórz „Kwiat dla Jezusa”
Przygotuj z całą rodziną kreatywny „Kwiat dla Jezusa”, który będzie wykonany z dowolnego materiału – bibuły, papieru, plastiku czy metalu. Po zakończeniu wspólnej pracy nad nim ofiarujcie go w kapliczce lub kościele, jeśli miejscowy Ksiądz Proboszcz udzieli zgody. Zachęcamy jednocześnie do wzięcia udziału w konkursie z nagrodami na najpiękniejszy „Kwiat dla Jezusa”, który rozstrzygniemy po Bożym Ciele (szczegóły na bieżąco pojawiać się będą na tym wydarzeniu).
🔸Przystrój parapet i okno
Długa tradycja przystrajania parapetów i okien na czas przejścia Najświętszego Sakramentu przez ulice miejscowości jest wyrazem pamięci i uczczenia tego wyjątkowego wydarzenia. Stworzenie ozdób będzie okazją do wspólnego świętowania wraz z rodziną. Gdyby nie było możliwe zostawienie w kościele kreatywnego „Kwiatu dla Jezusa”, zaadoptować go można do przygotowanej kompozycji na oknie i parapecie.
🔸Przejdź prywatną procesję
W tym roku nie będziemy mieli okazji przejść procesyjnie z całą wspólnotą lokalną, ale prywatnie z rodziną już tak. Pamiętajmy, aby zachować wszystkie środki ostrożności wymagane w związku z pandemią. Udaj się do kapliczki albo najlepiej do kościoła, gdzie będziesz mógł adorować Najświętszy Sakrament.
🔸Adoruj Najświętszy Sakrament
Zorganizuj parafialną adorację Najświętszego Sakramentu, wykorzystując rozwiązanie wcześniejszych zapisów. Każdy parafianin mógłby zapisać się w wybranym przedziale czasowym (np. 15 minutowych), tak aby zachować wymogi bezpieczeństwa. Zapisy można przeprowadzić poprzez formularz wystawiony przy wyjściu z kościoła lub na stronie internetowej parafii. Propozycje adoracji należy uzgodnić z miejscowym Księdzem Proboszczem. Jeśli nie byłoby takiej możliwości to udaj się ze swoją rodziną na prywatną adorację.
🔸Zaśpiewaj dla Jezusa
Boże Ciało to także pieśni eucharystyczne, które zazwyczaj wyśpiewujemy na ulicach miast. Tym razem zaśpiewajmy wspólnie w gronie rodzinnym w domu lub według możliwości w kościele na adoracji Najświętszego Sakramentu. Na tę okazję na stronie naszego sklepu ( https://sklep.orszak.org/ ) można kupić śpiewniki na Boże Ciało (pakiet po 10 sztuk) z wieloma pieśniami eucharystycznymi. Istnieje także specjalny pakiet rodzinnych śpiewników na cały rok – patriotyczny, kolędowy, wielkopostny i na Boże Ciało, który także jest w ofercie sklepu.
🔸Przyjmij Komunię Duchową
Będąc na adoracji w kościele, przy kapliczce lub w każdym innym miejscu możesz przyjąć Komunię Duchową. Polega ona na nawiązaniu duchowej łączność z Jezusem ukrytym w Sakramencie. Wystarczy prosta formuła słowna: Pragnę Cię przyjąć, Panie, z tą samą czystością, pokorą i pobożnością, z jaką przyjęła Cię Twoja Najświętsza Matka, z duchem i żarliwością świętych.
🔸Napisz kartkę do kapłana
Eucharystia nie byłaby możliwa bez kapłanów. Dlatego podziękuj im za ich posługę chleba i wina, które codziennie przemieniają w Ciało i Krew Pańską. Napisz list lub stwórz z całą rodziną laurkę i przekaż ją osobiście lub listownie wybranemu kapłanowi.
🔸Zadzwoń do bliskiej osoby
Skoro już przyjąłeś Komunię Duchową to zanieś Chrystusa drugiemu człowiekowi. Boże Ciało to czas dziękczynienia za Ciało i Krew Chrystusa. Znajdź moment, aby podziękować Bogu, ale również konkretnej bliskiej osobie – matce, ojcu, siostrze, bratu, przyjacielowi. Zadzwoń sam lub wspólnie z rodziną.
Szanowni Państwo zachęćmy wszystkich mieszkańców w okolicy do kultywowania tradycji religijnych i ludowych, pomimo trudnej sytuacji w Polsce i na całym świecie zintegrujmy się w parafiach i w sołectwach, ocalmy piękne tradycje Bożego Ciała od zapomnienia w tym wyjątkowym czasie.
📢 Więcej dowiesz się na stronie www.bozecialo.info.pl 📢
żródło:Fundacja OTK