Tegoroczny Festiwal Kultury Polskiej i Żydowskiej "XIV Święto Ciulimu- Czulentu" Lelowskie Spotkania Kultur odbywał się w dniach 19-21 sierpnia 2016 r. Podczas tych dni w Lelowie unosił się zapach naszych, dwóch regionalnych potraw: ciulimu oraz czulentu.
W pierwszy dzień Festiwalu, piątek 19 sierpnia, odbyła się projekcja filmu pt. "Śruba" w reżyserii Shiry Geffen, po zakończonym filmie przeprowadzona została krótka dyskusja, którą poprowadził dr Maciej Stroiński z UJ w Krakowie. W tym dniu rozstrzygnięty został także VII Konkurs Potraw Regionalnych. Laureaci otrzymali nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Wszyscy goście mogli także obejrzeć wystawę Pana Grzegorza Dudały "Wycinanka żydowska", która do końca września będzie znajdować się w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie. Dla wielbicieli lelowskich potraw regionalnych została także przygotowana degustacja ciulimu oraz czulentu przez laureatki tegorocznego konkursu. Od piątku do niedzieli odbywała się także wystawa zdjęć Pana Stanisława Taraska pt. "Pielgrzymka do Grobu Dawida Bidermana", można było ją podziwiać przy ohelu na rynku w Lelowie.
W sobotę, przy pięknej, słonecznej pogodzie, w godzinach przedpołudniowych odbyła się gra terenowa prowadzona przez studentów z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Gra miała na celu przybliżenie kultury żydowskiej ze szczególnym uwzględnieniem przestrzeni Lelowa. Do tego świata przenieśli się nie tylko mieszkańcy miejscowości, ale także osoby, które przyjechały na Święto Ciulimu i Czulentu z Zabrza, Katowic, Częstochowy, Warszawy, Gliwic, a nawet Stanów Zjednoczonych. Uczestnicy podążali śladami sztetla, przystając na punktach przy synagodze, ohelu i nowym cmentarzu żydowskim. W tych miejscach mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat tradycji żydowskiej i zasad judaizmu. Dyskutowali także nad przyszłością pamięci o społeczności żydowskiej
W godzinach popołudniowych impreza przeniosła się w plener na stadion sportowy przy ulicy Sportowej. Na początku nastąpiło symboliczne zapalenie menory przez zaproszonych gości. Występy artystyczne na scenie prezentowały przede wszystkim znaną nam kulturę polską. Oprócz Zespołu Folklorystycznego Ziemi Lelowskiej, swoje wokalne umiejętności zaprezentowały zespoły działające w Gminnym Ośrodku Kultury w Lelowie oraz Dziecięca i Młodzieżowa Orkiestra Dęta, która także działa pod GOK. Wieczorny występ zespołu INOROS cieszył się ogromną popularnością. Publiczność świetnie się bawiła, więc nie mogło zabraknąć bisów. Jednak główną gwiazdą tegorocznej sceny Festiwalu Kultur był zespół rockowo- folkowy ENEJ, który porwał publikę do tańca.
Niedzielny poranek nie okazał się tak łaskawy pod względem pogody, jak dzień poprzedni. Deszczowa aura jednak nie odstraszyła koneserów klezmerskiej muzyki oraz naszych regionalnych specjałów. Na początku nastąpiło zapalenie menory przez przedstawicieli władz samorządowych oraz przez rabina Menashe Lifschitza. Następnie na krótko zabrali głos goście zaproszeni, gratulując organizatorom kolejnej udanej edycji Festiwalu. Następnie na scenie zaprezentowali się wychowankowie z Gminnego Ośrodka Kultury, którzy pod czujnym okiem instruktorów przygotowywali się przez długi czas do występu. Zespół wokalno-instrumentalny zagrał utwory inspirowane muzyką klezmerską. Dziewczęta z zespołu tanecznego natomiast zatańczyły dla publiczności kilka tańców żydowskich. Niestety ze względu na kiepskie warunki atmosferyczne nie odbyły się warsztaty tańca żydowskiego. Odbył się za to koncert pt. "Own lid. wieczorna pieśń." w wykonaniu Urszuli Makosz z zespołem. Na zakończenie zagrał klezmerski zespół instrumentalny KLEZZMATES, który dał niemal półtora godzinny występ.
Na wszystkich odwiedzających Lelowski Festiwal czekały stoiska z rękodziełem artystycznym, wikliną, gastronomią, regionalnymi potrawami.
Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Częstochowie prezentował swoje stoisko informacyjno-promocyjne z bogatą ofertą materiałów informacyjnych.
Zapraszamy za rok na jubileuszowy Festiwal Kultur!