W Polsce potwierdzono już 82 ogniska grypy ptaków (HPAI) w stadach komercyjnych, 41 ognisk odnotowano w samym tylko województwie wielkopolskim, 21 w województwie mazowieckim i 7 w województwie warmińsko-mazurskim. Wszystkie ogniska grypy ptaków w gospodarstwach komercyjnych objęły pogłowie 7,5 mln sztuk drobiu. W ramach stwierdzanych ognisk zidentyfikowano także 65 gospodarstw kontaktowych, w których ubito prawie 4 mln sztuk drobiu. Obecnie w Unii Europejskiej największą liczbę ognisk grypy ptaków odnotowano na Węgrzech (98) oraz we Włoszech (21).
Procentowy udział liczby ognisk HPAI w poszczególnych grupach produkcyjnych wskazuje dotychczas na 35-procentowy udział gospodarstw utrzymujących indyki rzeźne, 16-procentowy kur niosek, 15-procentowy niosek stad rodzicielskich dla brojlerów kurzych, 10-procentowy dotyczył stad rodzicielskich kaczek brojlerów, 9-procentowy gospodarstw utrzymujących kaczki rzeźne i 8-procentowy gęsi stad zarodowych i rzeźnych.
Do dnia 27 kwietnia 2025 r., w Polsce potwierdzono również 55 ognisk HPAI u dzikich ptaków.
Przypominamy, że minister rolnictwa Czesław Siekierski podpisał rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem rzekomego pomoru drobiu. Rozporządzenie zostało skierowane do ogłoszenia w trybie pilnym, a ma ono na celu wzmocnienie zasad bioasekuracji przez hodowców drobiu.
Źródło: MRiRW oraz https://www.wetgiw.gov.pl/