Dokarmianie dolistne, to sposób na dostarczanie roślinom składników pokarmowych, gdy dostarczenie ich przez system korzeniowy jest ograniczone (stres związany z niedoborem wody lub niską temperaturą). Wczesna wiosna jest właśnie jednym z tych okresów.
Stan upraw
W tym roku, kiedy rośliny przez długi czas pozostawały w spoczynku zimowym, nie obserwowaliśmy masowych szkód związanych ze słabym przezimowaniem, jednak w wielu regionach rośliny były po zimie w słabszej kondycji, ze zredukowaną rozetą liściową. Mimo paru dni z wysoką temperaturą powietrza, gleba pozostaje jeszcze zimna i rośliny bardzo powoli się regenerują. W takich warunkach, słabo działający system korzeniowy ogranicza skuteczność zastosowanych nawozów pogłównych, a istotne może okazać się nawożenie nalistne.

Termin zabiegu
Decyzję o zastosowaniu nawozów dolistnych należy podjąć na podstawie obserwacji stanu roślin. Skuteczne wykonanie tego zabiegu wymaga, aby rośliny posiadały odpowiednią powierzchnię liści, która przyjmie i wchłonie zastosowaną ciecz roboczą z nawozem. Na plantacjach rzepaku, gdzie rośliny nie zregenerowały jeszcze rozety liściowej, zabieg należy odłożyć do czasu , gdy liście sercowe zaczną zmieniać kolor na intensywniej zielony.
Najpierw mocznik i siarczan magnezu
W celu pobudzenia metabolizmu i przyspieszenia regeneracji rozety liściowej warto zacząć od zastosowania roztworu mocznika (12%) i siarczanu magnezu (5%). Nawet jeżeli część cieczy roboczej spadnie na ziemię, nawozy w niej zawarte zostaną pobrane przez korzenie w późniejszym terminie. Mikroelementy należy wprowadzić później, gdy rośliny wytworzą odpowiednią powierzchnię liści zdolną do przyjęcia nawozu.
Autor tekstu i zdjęć : Andrzej Kijas



