Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) corocznie począwszy od 2019 roku przygotowuje raport dotyczący stanu klimatu.
W tegorocznym raporcie WMO koncentruje się na wodzie, która ma ogromne znaczenie dla gospodarki oraz mieszkańców globu niezależnie od zamieszkiwanego kontynentu. Organizacja ta w tegorocznym raporcie podaje, iż wzrastające temperatury powodują zmiany w rozkładzie opadów zarówno o charakterze globalnym jak i regionalnym, co prowadzi do zachwiań w równowadze związanej z występowaniem wyraźnych pór roku oraz trudnościami mającymi wpływ na prowadzenie produkcji rolniczej i zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego.
W minionym roku w świecie wystąpiło szereg niekorzystnych wydarzeń związanych z ekstremalnymi opadami deszczu czy powodziami. Mimo to w wielu krajach zwłaszcza na kontynencie afrykańskim brakuje wody, a ludzie żyją w warunkach stresu wodnego. Jednak istnieje przekonanie i zamierzenie większości krajów, aby pracować nad ulepszeniem sposobu gospodarowania wodą.
W raporcie zostały zamieszczone dane wskazujące, że już w 2018 roku ponad 2 miliardy ludzi na świecie zmagało się z kryzysem wodnym. Natomiast około 3,6 miliarda osób było zagrożonych niedostatecznym dostępem do wody przez co najmniej jeden miesiąc w ciągu roku. Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) prognozuje, że do 2050 roku zagrożonych może być aż 5 miliardów ludzi na świecie.
Wśród informacji zawartych w raporcie znalazły się również dane pokazujące, iż to właśnie powodzie i susze aż w 41% odpowiadały za katastrofy klimatyczne oraz w ponad 54% przyczyniły się do strat gospodarczych w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat.
Ważnym przesłaniem raportu jest więc podejmowanie odpowiednich działań dotyczących m.in. racjonalnego gospodarowania wodą, aby zapobiec wystąpieniu kryzysu wodnego.
Źródło:
Tegoroczny raport Światowej Organizacji Meteorologicznej https://library.wmo.int/doc_num.php?explnum_id=10815
zdjęcie: https://swiatoze.pl