W związku z realizacją operacji w ramach podziałania 1.2 „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych”, która jest wspófinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020- Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie zaprasza do uczestnictwa w seminariach ekologicznych realizowanych w ramach w/w projektu.
Liderem operacji jest Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu, natomiast Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego jest jednym w konsorcjantów w projekcie.
Realizacja operacji ma na celu upowszechnienie wśród rolników dobrych praktyk lub innowacyjnych rozwiązań stosowanych w ekologicznym systemie produkcji żywności.
Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w październiku 2024r organizuje następujące seminaria :
- Seminarium z tematyki "Zboża (żyto, pszenica, jęczmień, owies, pszenżyto, mieszanki zbożowe), rzepak, kukurydza, ziemniaki, bobowate i ich mieszanki, przetwórstwo zbóż" - 15.10.2024r - Częstochowa, Akademia Polonijna;
- Seminarium z tematyki "Warzywa, sady, rośliny jagodowe, zioła, przetwórstwo owoców lub warzyw"- 22.10.2024r - Bielsko-Biała, Restauracja "Maska".
Uczestnikami seminarium mogą być:·
- rolnicy (mogą być też osoby będące będące WŁAŚCICIELAMI lasów (dotyczy tylko tych, którzy nie posiadają numeru ewidencyjnego) należy wówczas podać położenie jednej z działek ewidencyjnych oznaczonej w ewidencji budynków i gruntów jako działka zalesiona (województwo, powiat, gmina, nr i nazwa obrębu ewidencyjnego, nr działki ewidencyjnej),
· domownicy rolników,
· małżonkowie rolników,
· osoby zatrudnione w rolnictwie,
· wnioskodawcy lub beneficjenci operacji typu „Premie dla młodych rolników” w ramach poddziałania „Pomoc w rozpoczęciu działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
W/w odbiorcy seminarium muszą być osobami zamieszkałymi na terenie województwa śląskiego. Ponadto odbiorcami seminarium mogą być tylko osoby, które uczestniczyły w demonstracjach ekologicznych.
UDZIAŁ W SEMINARIUM JEST BEZPŁATNY.
Uczestnicy seminarium mają zapewnione wyżywienie (bufet kawowy, obiad). Dodatkowo istnieje możliwość wnioskowania o zwrot kosztów dojazdu z miejsca zamieszkania do miejsca realizacji seminarium.
WŚRÓD TEMATÓW REALIZOWANYCH PODCZAS SEMINARIÓW BĘDĄ m.in.:
- Przedstawienie wyników i wniosków z prowadzenia obiektów demonstracyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem rekomendowanych elementów innowacyjnych i dobrych praktyk;
- Marketing produktów i przetworów ekologicznych pochodzenia roślinnego;
- Zapobieganie znoszeniu środków ochrony roślin z pól konwencjonalnych, zielona infrastruktura.
Wykłady w ramach każdego z seminarium będą prowadzone m.in przez Wykładowców z Instytutów Naukowych tj. Opiekunów Naukowych założonych obiektów demonstracyjnych.
Kontakt w sprawach seminarium:
- p. Justyna Kapitan - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 509-681-207- dot. seminarium organizowanego w Częstochowie;
- p. Agnieszka Kurcius- Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tel. 792-275-002 - dot. seminarium realizowanego w Bielsku-Białej.