W związku z realizacją operacji w ramach podziałania 1.2 „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych”, która jest wspófinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) w ramach działania „Transfer wiedzy i działalność informacyjna”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020- Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego uczestniczył w demonstracji pt: OWCE
W ramach wspomnianej demonstracji rolnicy odbyli dwukrotną wizytę do ekologicznego gospodarstwa zlokalizowanego w województwie wielkopolskim w miejscowości Kęszyce.
Właścicielem obiektu demonstracyjnego w tym gospodarstwa ekologiczno-hodowlanego jest Pan Tomasz Kupaj, w którego gospodarstwie prowadzona jest m.in. hodowla owiec rasy wielkopolskiej (50 matek owczych, 15 jarek, 3 tryki, osobniki wybrakowane 15 sztuk, stado obrotowe 50 sztuk).
Oprócz owiec Pan Kupaj prowadzi również hodowlę kur niosek oraz brojlerów. Dodatkowo rolnik utrzymuje również świnie rasy złotnickiej pstrej. Oprócz produkcji zwierzęcej w odwiedzanym gospodarstwie rolnik uprawia przede wszystkim zboża i trawy przeznaczone na paszę.
Tematem realizowanej demonstracji były OWCE. Temat szczegółowy to : „Wybrane aspekty zarządzania stadem owiec w celu uzyskania materiału hodowlanego i rzeźnego”.
Demonstracja polegała na zaprezentowaniu wybranych aspektów zarządzania stadem owiec w celu uzyskania materiału hodowlanego i rzeźnego najwyższej jakości, przy zachowaniu zasad gospodarstwa ekologicznego: podstawowych zasad prowadzenia chowu i hodowli owiec, zasad rolnictwa ekologicznego w odniesieniu do tego gatunku zwierząt, żywienia, dobrostanu, profilaktyki i leczenia w kontekście rytmicznej i efektywnej produkcji żywca jagnięcego.
Efektem demonstracji było przedstawienie uczestnikom demonstracji wybranych aspektów zarządzania stadem owiec, w kontekście pozyskiwania wysokiej jakości materiału hodowlanego i rzeźnego.
Grupa rolników z województwa śląskiego odwiedziła wspomnianą demonstrację w dniach: 15.03.2024r (pierwsza wizyta) oraz 10.05.2024r (druga wizyta).
Warto zaznaczyć, że projekt ten ma na celu upowszechnianie wśród rolników dobrych praktyk lub innowacyjnych rozwiązań stosowanych w ekologicznym systemie produkcji żywności, stąd zachęcamy do możliwości udziału w pozostałych demonstracjach, jak również w seminariach realizowanych w bieżącym roku.
Źródło:
Opis gospodarstwa (Wielkopolski ODR)
Fot: Agnieszka Kurcius