^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

ZASADY SEGREGACJI ODPADÓW

jak segregować odpady www.naukawpolsce.pap

Początek roku jest dobrym momentem, aby utrwalić lub też wprowadzić w życie zasady właściwej segregacji odpadów.

Zgodnie z prowadzoną w 2019 roku przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska kampanią pn: „Piątka za segregację” istotnym jest prowadzenie właściwego postępowania z odpadami powstającymi w naszych gospodarstwach domowych.

01 poznaj super piatke

 

Pamiętajmy iż, odpady naturalne tzn. obierki z warzyw, owoców, fusy z kawy, zielone części roślin nieporażone przez chorobotwórcze patogeny, skoszoną trawę, gałęzie, korę drzew możemy umieścić w pojemniku przeznaczonym na bioodpady- jeśli oczywiście nie posiadamy kompostownika czy pryzmy kompostowej, gdzie samodzielnie możemy wyprodukować dobrej jakości ziemię kompostową.

Do niebieskiego kosza/ worka na papier wrzucamy: opakowania z papieru i tektury, gazety, czasopisma i ulotki, torby papierowe, kartony, papier biurowy. Z przerobu w/w odpadów powstają m.in. opakowania na jajka, filtry do kawy czy innego rodzaju opakowania papierowe.

Worek lub pojemnik żółty to miejsce, gdzie powinny trafić metale i opakowania foliowe, takie jak: butelki z tworzyw sztucznych, opakowania foliowe, worki foliowe, kartony po mleku i sokach, puszki, opakowania po kosmetykach itp. Ich przerób pozwala na otrzymanie innych opakowań metalowych czy mebli ogrodowych, a nawet bluz polarowych.

Pojemnik/ worek w kolorze zielonym to miejsce dla opakowań szklanych, słoików czy też szklanych butelek po napojach. Z nich powstają inne opakowania szklane, kafelki, materiały budowlane w postaci włókien szklanych.

Pojemnik w kolorze szarym- tu trafiają odpady zmieszane, których nie możemy posegregować. Nie wolno tu jednak umieszczać przeterminowanych leków czy chemikaliów, elektrośmieci, odpadów budowlanych czy rozbiórkowych czy też opon. Wspomniane przedmioty, w tym rzeczy o dużej rozmiarach (gabaryty) powinny trafić do tzw. PSZOK-ów czy Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

 

Źródło:

https://naszesmieci.mos.gov.pl/

Zdjęcie pochodzi ze strony www.ekogroup.info 

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com