^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

23 STYCZNIA DNIEM BEZ OPAKOWAŃ FOLIOWYCH

Dzień bez foliówek www.ugotuj.to

 

Cienka torebka foliowa przez wielu uważana jest za niezwykle praktyczny wynalazek, który został opatentowany w 1965 roku przez szwedzkiego inżyniera znanego jako Gustav Thulin Sten. Natomiast dla wszystkich dbających o środowisko woreczki foliowe są przede wszystkim utożsamiane z długim ich okresem rozkładu, który trwa blisko 400 lat.

Zgodnie z danymi źródłowymi produkcja jednej torebki trwa mniej niż sekundę, a jej wykorzystanie stanowi średnio 20 minut.

Alarmujące są dane wskazujące na fakt, iż waga woreczków foliowych trafiających na polskie wysypiska szacowana jest na około 55 tysięcy ton. Nie tylko w Polsce często jeszcze w sposób nieprzemyślany występuje używanie opakowań foliowych. Podobnie jest na świecie, gdzie zwłaszcza w terenach gęsto zaludnionych woreczki/ opakowania foliowe są najczęstszymi z produkowanych odpadów. Często wiele takich odpadów bywa zakopywanych w piasku na plaży, są też pozostawiane na terenach zadrzewionych czy też porośniętych krzakami. Wiele z nich trafia do wód, gdzie stanowią ogromne zagrożenie na występujących w tym środowisku stworzeń morskich i nie tylko.

Sugerowane jest, aby wraz z początkiem roku jeszcze bardziej przemyśleć korzystanie z torebek foliowych. Zamiast tego rodzaju opakowań spróbujmy wykorzystywać bardziej ekologiczne torby czy opakowania- torby wielorazowego użytku. A jeśli już zaistnieje konieczność użycia torebek foliowych zadbajmy o to, aby wykorzystać je odpowiednio, a w rezultacie je posegregować.

Pamiętajmy, że zgodnie z obowiązującymi zasadami segregacji odpadów woreczki czy opakowania foliowe powinny trafić do kosza lub worka przeznaczonego na metale i tworzywa sztuczne.

Niech pomocną w segregacji odpadów foliowych stanie się wprowadzona w 2019 roku Kampania Ministerstwa Klimatu i Środowiska „Piątka za segregację”.

Źródło:

https://naszesmieci.mos.gov.pl/

https://www.ekokalendarz.pl/

Zdjęcie pochodzi ze strony www.ugotuj.to 

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com