^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

KONKURS NA NAJLEPSZE GOSPODARSTWO EKOLOGICZNE W 2021 ROKU W OJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM ROZSTRZYGNIĘTY

ItRIxzxbNXbkLTkpmQRSySeo3Hof9vmJ1yvwwySqj0i0 BU722tkce67Bv4puh2d QVNwm5NaCHAsDCrJEbDODGNvjtDmSNd Hfh C0O9y CocHjtsGJibbtkEuC

W dniu 4 września br. podczas otwarcia XXXX Krajowej Wystawy Rolniczej w Częstochowie został rozstrzygnięty XIV konkurs na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w woj. śląskim. Konkurs na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne stał się już tradycją, gdyż organizowany jest od wielu lat zarówno na szczeblu wojewódzkim jak i krajowym.

Celem Konkursu jest prezentacja dobrych praktyk stosowanych w rolnictwie ekologicznym, zarówno w produkcji roślinnej jak i zwierzęcej oraz upowszechnienie innowacyjnych metod produkcji rolniczej. Zadaniem konkursu jest inspirowanie rolników do podejmowania wyzwań i działań w zakresie rolnictwa ekologicznego.

W tegorocznej edycji wojewódzkiego etapu konkursu udział wzięły dwa gospodarstwa ekologiczne. Pierwsze miejsce zdobyło gospodarstwo Pani Katarzyny Brol położone w miejscowości Dyrdy w powiecie lublinieckim. Gospodarstwo o powierzchni prawie 10 ha podlega certyfikacji produkcji ekologicznej od 2004 roku. Zajmuje się ekologiczną hodowlą kóz, z mleka którego wytwarza się wspaniały domowy ser. W gospodarstwie hoduje się również rodzime i zachowawcze rasy w tym owce wrzosówki czy owce romanowskie, a także klacze konika polskiego. Zwierzęta mają do dyspozycji wygrodzone pastwiska z zadrzewieniami i zagajnikami śródpolnymi gdzie można je oglądać, a rozdzielająca kwatery droga prowadzi do pięknego lasu. Gospodarstwo sprzedaje swoje produkty na rynku lokalnym oraz w ramach Jurajskiej Kooperatywy Spożywczej.

Drugie miejsce zdobyło gospodarstwo Pana Mirosława Ślęzaka, które położone jest w miejscowości Garnek w gminie Kłomnice w powiecie częstochowskim w dorzeczu Warty. Pan Ślęzak prowadzi gospodarstwo na powierzchni 25 ha. Główny kierunek działalności ekologicznej to produkcja roślinna i zwierzęca. Rolnik uprawia słonecznik bulwiasty zwany topinamburem, a także ostropest z którego tłoczy olej na zimno. W gospodarstwie prowadzony jest również chów zwierząt m.in. kóz, kur, a także osiołków. Gospodarstwo sprzedaje swoje produkty na rynku lokalnym i bezpośrednio w gospodarstwie.

Nagrody laureatom konkursu w formie pucharu i dyplomu wręczyli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Grzegorz Puda oraz Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie Pan Marek Dziubek.

b62c8d69dd1190cf414323895d947a20

Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie serdecznie gratuluje laureatom Konkursu i życzy dalszego rozwoju gospodarstw oraz satysfakcji z wykonywanej pracy.

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com