^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
4
5
11
12
13
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

SADZENIE MATERIAŁU SZKÓŁKARSKIEGO W TERMINIE JESIENNYM

sadzenie drzew owocowych

Wiosna i jesień to dwa najlepsze okresy na sadzenie materiału szkółkarskiego do gruntu. W jesieni warto wykorzystać dni słoneczne, kiedy to nie ma jeszcze ryzyka wystąpienia przymrozków na wysadzanie takiego materiału do gruntu.

Warto pamiętać, iż wykorzystujemy do planowanych nasadzeń materiał zdrowy, bez widocznych objawów chorób czy szkodników. Sprawdzamy również system korzeniowy czy nie ma na nim widocznych uszkodzeń czy objawów wskazujących na porażenie patogenem. Wysadzany materiał powinien być nieprzesuszony, niezwiędnięty o niepomarszczonej skórce na wysadzanych pędach. Kupując materiał do wysadzenia do gruntu zwracajmy uwagę, aby był on opatrzony etykietą, a w przypadku drzew owocowych, aby informacją zawartą na niej był również rodzaj podkładki.

Możemy zakupić materiał z tzw. gołym korzeniem, ale wtedy należy pamiętać, aby wybierać taki, który jest w stanie bezlistnym i dbać o to, aby nie dopuścić do przesuszenia systemu korzeniowego.

Można wybrać również materiał szkółkarski sprzedawany w pojemnikach, wówczas rośliny takie nie muszą być natychmiastowo wysadzane do gruntu. Ważne jednak jest to, aby bryła korzeniowa znajdująca się w doniczce czy innym pojemniku nie była zbyt przerośnięta korzeniami.

Zakupywany materiał szkółkarski powinien mieć dobrze zabezpieczoną i zwartą bryłę korzeniową, a system korzeniowy powinien być w odpowiedniej wielkości w stosunku do korony. W przypadku drzewek owocowych część nadziemna powinna mieć prosty przewodnik i dobrze rozbudowane, silne pędy.

Rośliny z tzw. gołym korzeniem przed wysadzeniem powinno się zanurzyć na ok. 3-5 godzin w wodzie. Po tym zabiegu jeśli materiał nie będzie wysadzany wówczas należy go zadołować. Jeśli natomiast materiał będzie wysadzany wówczas przed sadzeniem skracamy lekko system korzeniowy, a dołek, w którym umieszczamy roślinę powinien być dwukrotnie większy niż bryła korzeniowa. Na dnie dołka usypujmy żyzną ziemię i wysadzamy roślinę, po czym udeptujemy glebę tak, aby podłoże przylegało do korzeni. Nie zapominamy o podlewaniu stosując około 5-10 litrów wody na roślinę.

Wysadzając rośliny z doniczek czy pojemników należy zadbać, aby nie były przesuszone, a podczas wyjmowania nie został uszkodzony system korzeniowy. Bardziej zwartą bryłę korzeniową można nieco rozluźnić. Krzewy należy wysadzać 5-8 cm głębiej, a drzewka 2-3 cm głębiej niż rosły one w szkółce. Należy pamiętać o tym, aby miejsce okulizacji zawsze umieszczać nad ziemią.

Korzystajmy z możliwości sadzenia roślin zwłaszcza w terminie jesiennym, gdyż rośliny wysadzane do gruntu w tym terminie w większości trafiają na bardzo dobre warunki wilgotnościowe podłoża, co sprzyja dobremu przyjmowaniu się roślin. Zaletą jesiennego terminu sadzenia jest również to, że rośliny w następnym sezonie wegetacyjnym rozpoczynają intensywną wegetację z uwagi na zakończony proces ukorzeniania.

Źródło:

- https://zszp.pl

- „ Działkowiec” 10/2021

Zdjęcie: https://drzewkaowocowe24.pl