^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

22 KWIETNIA – ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

Dzień Ziemi

 

Jutro czyli 22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi, którego motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”. Jest to międzynarodowe święto, które ma na celu promowanie postaw proekologicznych wśród obywateli i obywatelek. Święto to stanowi doskonałą okazję, aby pomyśleć o naszych jakże bliskich więzach z naturą, a także o możliwościach ochrony przyrody i klimatu. To właśnie w Ameryce w 1970 roku po raz pierwszy zwrócono uwagę na kwestię czystości wód i powietrza. Polityk Gaylord Nelson, wskazał przykład degradacji środowiska naturalnego, jaką było ogromne zanieczyszczenie wybrzeży Kalifornii masowymi wyciekami ropy.

Dzień Ziemi podejmowany był w różnych krajach, lecz stał się naprawdę globalny w 1990 roku, mobilizując 200 milionów ludzi w 141 państwach i otwierając drogę do Szczytu Ziemi ONZ w 1992 roku w Rio de Janeiro.

W Polsce święto to wprowadzone zostało po raz pierwszy w 1990 roku i corocznie związane było z organizacją wielu konferencji czy akcji sprzątania świata. Podobnie jak w ubiegłym roku z powodu pandemii większość działań związanych o obchodami Światowego Dnia Ziemi jest prowadzonych w internecie. Jednak, aby uczcić ten dzień poprzez aktywne uczestnictwo w tzw. akcjach sprzątania świata-niektóre gminy dają możliwość mieszkańcom zbierania śmieci w ramach Trash Challenge.

Mimo pandemii pamiętajmy o celebrowaniu Światowego Dnia Ziemi poprzez promowanie proekologicznych postaw oraz ochronę środowiska naturalnego m.in. poprzez segregację odpadów, ochronę wód i lasów oraz ograniczenie zanieczyszczenia środowiska poprzez właściwe działania podejmowane w życiu codziennym.

Źródło:

www.ekologia.coe.org.pl

www.ekokalendarz.pl

zdjęcie: www.wartowiedziec.pl

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com