^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

DO 03 LUTEGO 2021 MOŻLIWOŚĆ WYKORZYSTANIA PREPARATÓW ZAWIERAJĄCYCH TIACHLOPRYD

 

oprysk rzepak

Zgodnie z Rozporządzeniem Komisji (UE) 2020/23 z dnia 13 stycznia 2020 r. z listy możliwości aplikacji danych substancji czynnych zostaje zlikwidowany tiachlopryd. Jest to substancja czynna należąca do grupy neonikotynoidów.

Tylko dzisiaj tj. do 03 lutego 2021r. istnieje możliwość wykorzystania czyli stosowania, przechowywania, unieszkodliwiania preparatów zawierających tiachlopryd.

Do chemicznych środków ochrony roślin zawierających tiachlopryd zalicza się preparaty o następujących nazwach handlowych:

- Berta 240 OD, Bimago 240 OD, Bocaro 240 OD, Montego 240 OD, Thia 240 OD -Są to środki wykorzystywane do zwalczania słodyszka rzepakowego, chowacza czterozębnego, chowacza podobnika w uprawach rzepaku jarego i ozimego;

- Biscaya 240 OD, Cloprin 240 OD, Vima-Tiachloprid, -Preparaty te używane są do zwalczania słodyszka rzepakowego oraz chowacza czterozębnego w uprawach rzepaku,

- Calypso 0,015 AL – Środek polecany do walki z mszycami, a w szczególności z mszycą różano-szczeciową, z porazikiem kocankowym w uprawach astrów, a także pomocny w zwalczaniu wełnowców na krotonach czy fuksjach.

- Calypso 480 S.C. ma szerokie spektrum zastosowania. Preparat ten mógł być stosowany do walki z mszycami, muszkami plamoskrzydłymi, kistnikiem malinowcem, kwieciakami, pryszczarkiem porzeczkowcem czy zwójkami w uprawach borówki wysokiej, brzoskwini, moreli, orzecha laskowego, wiśni, czereśni, śliwy, agrestu, maliny, jeżyny, porzeczki czarnej, czerwonej i białej, a także w aronii i żurawinie. W sadach jabłoniowych czy śliwowych stosowany był do zwalczania owocówki jabłkóweczki oraz owocówki śliwóweczki. Natomiast w uprawach ziemniaka do zwalczania larw i chrząszczy stonki ziemniaczanej.

- Portos 110 OD- stosowany do zwalczania stonki ziemniaczanej w uprawach ziemniaków, czy mszycy trzmielinowo-burakowej, mszycy brzoskwiniowo-ziemniaczanej, pchełki burakowej oraz śmietki ćwiklanki w uprawach buraków. Chowacz brukwiaczek, słodyszek rzepakowy, chowacz czterozębny, szkodniki łuszczynowe, chowacz podobnik, pryszczarek kapustnik też mogły być zwalczane preparatem Portos 110 OD. Również w uprawach kukurydzy cukrowej stosowano ten środek do zwalczania agrofagu jakim jest omacnica prosowianka.

Należy pamiętać, że wraz upływem 03 lutego 2021 roku nie ma możliwości korzystania z wyżej wymienionych preparatów zawierających tiachlopryd.

 

Źródło:

www.gov.pl

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com