^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

ŚCIÓŁKOWANIE - JEDNYM ZE SPOSOBÓW NA OGRANICZENIE ZACHWASZCZENIA W UPRAWACH WARZYWNICZYCH

ściółkowanie w uprawie sałaty

 

Zachwaszczenie stanowi duży problem zwłaszcza w uprawach prowadzonych zgodnie z zasadami obowiązującymi w rolnictwie ekologicznym. W certyfikowanych gospodarstwach ekologicznych nie ma możliwości stosowania chemicznych środków zwalczających chwasty czyli herbicydów.

Stąd aby regulować zachwaszczenie zwłaszcza w gospodarstwach ekologicznych należy nie tylko korzystać ze zdrowego i niezanieczyszczonego nasionami chwastów materiału siewnego, ale również stosować zabiegi, które pozwolą na zredukowanie problemu zachwaszczenia. Do nich m. in można zaliczyć: odpowiedni płodozmian oraz właściwe prowadzenie zabiegów agrotechnicznych i pielęgnacyjnych w tym nawożenia, a także uwzględnienie w płodozmianie roślin stanowiących międzyplony. Gdy zachwaszczenie już się pojawi oprócz przeprowadzenia pielenia metodami ręczną bądź mechaniczną, wykorzystuje się również wypalanie chwastów przy użyciu specjalnego palnika. Zabieg taki można wykonać w uprawach warzyw o długim okresie wchodów jak np. marchew czy pietruszka na 2-3 dni przed wschodami rośliny uprawnej. Oprócz powyższych możliwości warto jednak zastosować ściółkę, która pomoże w ograniczeniu zachwaszczenia.

Rodzaje ściółek, które można wykorzystać w uprawach warzywniczych to:

- ściółka z słomy zbożowej - Warstwa około 10- 15 cm rozdrobionej słomy zbożowej rozłożonej między rzędami roślin bezpośrednio po wysadzeniu rozsady w pole pomoże zredukować zachwaszczenie.

- ściółka ze świeżych roślin motylkowych- Rośliny motylkowe najwyższą wartość jako rośliny ściółkowe osiągają na początku kwitnienia. Wystarczy zastosować warstwę pociętej zielonej masy roślin motylkowych o grubości 5-10 cm, aby ograniczyć zachwaszczenie. Z reguły stosuje się dwukrotne ściółkowanie- pierwsze bezpośrednio po wysadzeniu roślin , a drugie- 2 lub 3 tygodnie później.

- ściółka w postaci biodegradowalnej włókniny, która jest rozkładana na polu bezpośrednio przed wysadzeniem rozsady. Włókniny te nie wymagają usunięcia z pola po zakończeniu uprawy i utylizacji.

- ściółkowanie z wykorzystaniem cienkiej czarnej folii z polichlorku winylu bądź polietylenu o grubości 0,03-0,05 mm. Jednak w przeciwieństwie do ściółek naturalnych- materiały foliowe nie są obojętne dla środowiska, gdyż do ich produkcji wykorzystuje się surowce nieodnawialne.

Warto pamiętać o tym, że ściółkowanie stosowane zwłaszcza w uprawach roślin warzywnych nie tylko w rolnictwie ekologicznym ale i konwencjonalnym, nie tylko ogranicza zachwaszczenie, ale również pozwala na poprawę warunków termicznych gleby, a także zapobiega jej przesuszeniu.

 

Źródło:

Publikacja IO „Warzywa w ekologicznej uprawie”

www.agroecol.pl

Zdjęcie pochodzi ze strony: www.rynekrolny.pl

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com