W najbliższą sobotę tj. 07 września obchodzony będzie Międzynarodowy dzień czystego powietrza dla błękitnego nieba.
Dzień ten został ustanowiony w grudniu 2019 roku przez ONZ.
Jest to zarazem inicjatywa pozwalająca na zwrócenie uwagi ludzi na skupiającą uwagę problemie smogu i zanieczyszczeń powietrza. Inicjatywa ta ma na celu przede wszystkim podejmowanie działań przyczyniających się do ochrony powietrza, którego czystość pozwala na redukcję wielu chorób w tym m.in. chorób układu oddechowego.
Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez organizacje badające czystość powietrza- największe szkody wpływające na zdrowie zwłaszcza mieszkańców Europy powodują dwutlenek azotu i pył zawieszony.
Ponadto badania naukowe wykazały, że zła jakość powietrza przyczynia się do ponad 1200 przedwczesnych zgonów rocznie u osób poniżej 18 roku życia w Europie, a dodatkowo powoduje to zwiększenie występowania ryzyka chorób w ich późniejszym okresie życia.
Zgodnie z danymi pochodzącymi z przeglądarki dotyczącej jakości powietrza w europejskich miastach najczystsze powietrze z pośród przebadanych miast w Polsce jest w Zielonej Górze, gdzie średnie roczne stężenie drobnych cząstek stałych (PM2,5) na obszarach miejskich wynosi 10,0 µg/m3- i miasto to jest na 180 pozycji w rankingu europejskich miast w zakresie jakości posiadanego powietrza.
Miasta takie jak: Bielsko-Biała, Katowice i Częstochowa zajmują w kolejności następujące pozycje 343, 346 oraz 364 w rankingu najczystszych miast europejskich. Warto zaznaczyć, że ocenie poddano 372 miasta europejskie. Najczystszym europejskim miastem jest szwedzka Uppsala zajmując pierwsze miejsce w rankingu miast.
Stąd też z okazji wspomnianego dnia coraz częściej podejmowane są różnego rodzaju aktywności pozwalające ma zwrócenie uwagi jak ważne dla ludzi i innych organizmów żywych jest czyste powietrze- m.in. też Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej promują program znany pod nazwą „Czyste Powietrze”.
Szczegółowe informacje o wspomnianym programie można znaleźć na stronie: www.czystepowietrze.gov.pl
Źródło:
https://www.eea.europa.eu/en/topics/in-depth/air-pollution/european-city-air-quality-viewer
Zdjęcie pt: "Zanieczyszczone powietrze" pochodzi ze strony https://www.wwf.pl/