^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

ŚWIATOWY DZIEŃ MOKRADEŁ 2022

WWD22 poster pl icon

 

Działania na mokradłach dla ludzi i przyrody to hasło tegorocznego Światowego Dnia Mokradeł, który obchodzony jest 2 lutego.

p

Tegoroczne hasło podkreśla znaczenie działań mających na celu ochronę i zrównoważone użytkowanie terenów podmokłych dla zapewnienia dobrobytu ludzi i dobrego stanu środowiska. W centrum uwagi tegorocznej kampanii jest pilne wezwanie do działania poprzez mądre zarządzanie terenami podmokłymi i korzystanie z nich w sposób zrównoważony, a także przywracanie utraconych i zdegradowanych terenów podmokłych w celu zwiększenia bioróżnorodności.

Na całym świecie naturalne mokradła zanikają trzy razy szybciej niż lasy. Tylko w ciągu ostatniego półwiecza utraciliśmy ok. 35% powierzchni mokradeł, a od początku XVIII w. – ponad 85%. 

Zmniejszająca się powierzchnia mokradeł oznacza niedobór wody pitnej i żywności, utratę środków do życia lub wyraźne obniżenie jego jakości, a także niebezpieczeństwo ekstremalnych zjawisk pogodowych, w tym suszy i powodzi. Brak mokradeł powoduje też spadek bioróżnorodności, wzrost emisji gazów cieplarnianych i brak naturalnej filtracji wody.

WWD2022 Infographic pl icon

Data obchodów Światowego Dnia Mokradeł upamiętnia podpisanie Konwencji o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego, zwanej konwencją ramsarską. W tym roku przypada 51. rocznica tego wydarzenia.

Celem konwencji ramsarskiej jest ochrona i utrzymanie w niezmienionym stanie obszarów określanych jako wodno-błotne, poprzez działania na szczeblu krajowym i lokalnym oraz współpracę międzynarodową, a także podnoszenie świadomości społecznej w zakresie roli obszarów wodno-błotnych w kontekście zrównoważonego rozwoju na świecie.

Pierwszy raz Światowy Dzień Mokradeł świętowano w 1997 r. Dotychczas konwencję ratyfikowało 171 państw ze wszystkich regionów świata.

Ministerstwo Infrastruktury prowadzi działania zmierzające m.in. do zachowania i odtwarzania mokradeł.

Program przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2021-2027 z perspektywą do roku 2030

Ministerstwo Infrastruktury opracowało Program przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2021-2027, z perspektywą do roku 2030 (PPNW). Jest to pierwszy dokument o charakterze strategicznym kompleksowo omawiający możliwości i niezbędne kierunki działań w zakresie rozwoju retencji wodnej. W ramach PPNW dokonano analizy stanu obszarów mokradłowych, w tym ilości retencjonowanej w nich wody.

Plan przeciwdziałania skutkom suszy

Długoterminowe kierunki działań w zakresie rozwoju retencji oraz przeciwdziałania skutkom suszy zaprezentowano również w Planie przeciwdziałania skutkom suszy (PPSS) opracowanym przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. W Planie wskazano, że mokradła pełnią ważną funkcję w środowisku przez podtrzymywanie obiegu wody. Siedliska hydrogeniczne odgrywają dużą rolę w bilansie wodnym zlewni, wywierają bowiem wpływ na wielkość i dynamikę przepływu wody w cieku, położenie wód gruntowych oraz wielkość zasobów wodnych.

Więcej szczegółów na stronie: Ministerstwa Infrastruktury

Źródło: Ministerstwo Infrastruktury

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com