^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

INWAZYJNE GATUNKI OBCE (IGO)

IGO rdos

 

W Dzienniku Ustaw RP 17 września 2021 r. została opublikowana ustawa z 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych. Inwazyjne gatunki obce (IGO) to zarówno rośliny, zwierzęta czy patogeny i inne organizmy, które nie są rodzime dla ekosystemów. IGO zasadniczo powodują szkody w ekosystemach i obniżają ich odporność. Stanowią też jedno z głównych zagrożeń dla różnorodności biologicznej i powiązanych usług ekosystemowych, zwłaszcza w ekosystemach odizolowanych geograficznie i ewolucyjnie.

Listę Inwazyjnych Gatunków Obcych stanowiących zagrożenie dla Unii określają rozporządzenia Komisji Europejskiej, natomiast listę IGO stanowiących zagrożenie dla Polski będzie określało rozporządzenie Rady Ministrów. Na liście IGO stanowiących zagrożenie dla Unii znajdują się między innymi: barszcz Sosnowskiego czy niecierpek gruczołowaty.

Zgodnie z Ustawą o gatunkach obcych w przypadku stwierdzenia obecności IGO w środowisku czy to IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii Europejskiej czy też Polski – informacja taka powinna być niezwłocznie zgłaszana do wójta, burmistrza albo prezydenta miasta, właściwego ze względu na miejsce stwierdzenia obecności tego IGO w środowisku.

Zgłoszenie powinno zawierać:

-imię i nazwisko albo nazwę oraz adres lub siedzibę, lub adres poczty elektronicznej, lub numer telefonu zgłaszającego;

- nazwę IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii albo IGO stwarzającego zagrożenie dla Polski;

- liczbę okazów IGO lub określenie zajmowanej przez nie powierzchni, o ile jest to możliwe do ustalenia;

- miejsce i datę stwierdzenia obecności w środowisku IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii albo IGO stwarzającego zagrożenie dla Polski;

- fotografię potwierdzającą obecność w środowisku IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii albo IGO stwarzającego zagrożenie dla Polski, w przypadku gdy została wykonana.

Zgodnie z zapisem ustawy zgłoszenia dokonuje się na piśmie utrwalonym w postaci papierowej albo elektronicznej, w szczególności na elektroniczną skrzynkę podawczą lub za pomocą poczty elektronicznej. Następnie wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce stwierdzenia obecności IGO w środowisku przekazuje to zgłoszenie do odpowiedniego organu.

Ustawa określa także zasadę, że wprowadzający inwazyjny gatunek do środowiska ponosi koszty usunięcia tego IGO ze środowiska oraz ustanawia kary za naruszenie przepisów. Ustawa precyzuje również regulacje dotyczące utrzymania zwierząt niebezpiecznych tj. lwy, pumy czy tygrysy w tzw. cyrkach amatorskich.

 

Źródło:

-Ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych,

-Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego I Rady (UE) NR 1143/2014 z dnia 22 października 2014 r. w sprawie działań zapobiegawczych i zaradczych w odniesieniu do wprowadzania i rozprzestrzeniania inwazyjnych gatunków obcych,

- www.gov.pl

- zdjęcie pochodzi ze strony: www.gov.pl/rdos-gorzow-wielkopolski

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com