^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
3
4
5
6
7
9
11
12
13
14
15
18
Data : sobota, 18 wrzesień 2021
19
20
21
23
25
26
27
28
29
30

WZRASTAJĄCY POPYT NA CERTYFIKOWANĄ ŻYWNOŚĆ EKOLOGICZNĄ

rolnictwo ekologiczne żywność

Według danych opublikowanych w raporcie pn: „Żywność ekologiczna w Polsce. Raport 2021” przygotowanym przez Koalicję na Rzecz Rozwoju Rynku Żywności BIO i NielsenIQ wzrasta popyt na certyfikowaną żywność ekologiczną. Źródła podają iż, wartość polskiego rynku żywności ekologicznej szacowana jest na 1,36 mld zł w cenach detalicznych, co stanowi 0,5% całego rynku spożywczego. Konsumenci najczęściej kupują ekologiczne jaja oraz warzywa i owoce. Coraz chętniej wybierają również ekologiczne mleko czy przetwory mleczne, a także pieczywo, mąkę, wędliny i mięso.

Według sondażu prowadzonego wśród Polek i Polaków padają opinie o przekonaniu do zakupu żywności ekologicznej, gdyż jest ona bezpieczna, nie zawiera pozostałości pestycydów oraz wyróżnia się pod względem walorów smakowych. Według sondażu najwyższy udział konsumentów, którzy deklarują zakup żywności ekologicznej notuje się w województwie śląskim, mazowieckim, wielkopolskim oraz łódzkim. Zgodnie z danymi z raportu żywność wysokiej jakości chętniej wybierają mieszkańcy miast.

Produkty ekologiczne można zakupić nie tylko bezpośrednio w gospodarstwach ekologicznych. Są one dostępne również na bazarkach, w sklepach ze zdrową żywnością oraz w sklepach wielkopowierzchniowych. Poza tym rynek żywności ekologicznej wzbogacił się również o podmioty sprzedające w internecie czy tzw. e-sklepy. Z raportu wynika, że liczba e-sklepów działających w Polsce oferujących żywność ekologiczną wynosi 150, z czego 90 takich podmiotów sprzedaje nie tylko zdalnie, ale również stacjonarnie.

Niestety mimo rosnącego popytu na żywność ekologiczną zaobserwowano spadek ilości gospodarstw produkujących metodami ekologicznymi. Na koniec 2020 roku zarejestrowano 18 575 ekologicznych gospodarstw, co stanowi 509 291 hektarów pod uprawami ekologicznymi. Jest to zaledwie 3,5% w ogólnej powierzchni rolnej. Mimo to dużą nadzieję na wzrost liczby certyfikowanych gospodarstw daje realizacja założonego celu, jakim jest przeznaczenie do 2030 r. co najmniej 25 proc. gruntów rolnych na rolnictwo ekologiczne.

Źródło:

https://biokurier.pl

https://jemyeko.com- raport nt. żywności ekologicznej

Zdjęcie: www.sadyogrody.pl