^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

ZAGROŻENIA DLA UPRAWY ZBÓŻ OZIMYCH

wieścirolnicze.pl oziminy narażone na stresy

W okresie zimowym może wystąpić szereg czynników klimatycznych, które ograniczą plon lub całkowicie zniszczą uprawy zbóż ozimych. Do procesów, które mogą niekorzystnie wpływać na rośliny zaliczamy:

- wymarzanie roślin- czyli częściowe lub całkowite uszkodzenie roślin następujące w wyniku działania na nie niskimi temperaturami. Wymarzanie powodowane jest zamarzaniem wody w przestrzeniach międzykomórkowych, czego efektem jest nieodwracalne uszkodzenie protoplazmy. Aby ograniczyć niekorzystny proces wymarzania ważnym czynnikiem jest właściwe zahartowanie zbóż w okresie jesiennym, a tym samym siew w optymalnym terminie i dostępność składników odżywczych dla roślin.

- wysmalanie- z tym zjawiskiem możemy mieć do czynienia w najbliższym czasie. Wynika to z faktu, iż gleba jest zamarznięta, jednak brak okrywy śnieżnej i jednoczesne wystąpienie wysuszających wiatrów może spowodować wyginięcie roślin. Dzieje się tak na skutek nadmiernej utraty wody. Z powodu zbyt niskiej temperatury gleby system korzeniowy nie jest w stanie uzupełnić strat wody. Wynikiem tego jest stopniowe więdnięcie i brunatnienie roślin, a następnie ich zasychanie.

- wyprzenie roślin- w przypadku procesu wysmalania problemem był brak okrywy śnieżnej w połączeniu z niekorzystnymi warunkami klimatycznymi. Natomiast proces wyprzenia wiąże się z występowaniem grubej oraz długo zalegającej okrywy śnieżnej bądź też wytworzeniem się lodu albo zbyt długim utrzymywaniem się roślin pod wodą. Gdy śnieg stopnieje widoczne są rośliny z nadgniłymi liśćmi, które stopniowo czernieją. Podaje się, że wyprzenie roślin może mieć podłoże fizjologiczne jak i fitopatologiczne. Wyprzenie fizjologiczne powodowane jest intensywnym oddychaniem roślin zachodzącym pod śniegiem oraz jednoczesnym brakiem fotosyntezy w wyniku niedoboru światła. Natomiast wyprzenie fitopatologiczne spowodowane jest niekorzystnym działaniem toksyn, egzoenzymów i regulatorów wzrostu grzybowego, zmianą oddychania roślin oraz nieprawidłową regulacją systemu korzeniowego.

Łączne wystąpienie niekorzystnych warunków klimatycznych może w efekcie prowadzić do całkowitego wypadnięcia roślin lub uszkodzenia systemu korzeniowego, a także w rezultacie spowodować ogromne straty w plonie.

 Źródło:

www.wir.org.pl

www.farmer.pl

www. wikipedia.org

Zdjęcie: wiescirolnicze.pl

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com