Z uwagi na zmienne warunki pogodowe, a szczególnie zmiany temperatury i wilgotności konieczne jest odpowiednie przechowywanie nawozów mineralnych w okresie zimowym. Jest to istotne, gdyż zmieniające się warunki otoczenia mogą mieć znaczący wpływ na zmianę parametrów jakościowych nawozów.
Do przechowywania nawozów mineralnych zalecane jest wykorzystanie magazynu o odpowiedniej wentylacji i równej powierzchni podłogi. Zalecane jest, aby wentylacja magazynów działała w systemie pozwalającym na co najmniej trzykrotną wymianę powietrza na godzinę, zaś w sytuacjach awaryjnych na co najmniej dziesięciokrotną. Magazyn ten również powinien być wykonany z niepalnych materiałów, a temperatura wewnątrz powinna wynosić od 5 do 20 st. C. We wnętrzu magazynu zaleca się składowanie nawozów co najmniej 1 m od więźby dachu i od ścian. Układane stosy nawozów przede wszystkim muszą być stabilne. Najlepiej nawozy workowane składować we wnętrzu w regałach paletowych umieszczonych na równej i suchej powierzchni. Natomiast przechowywane nawozy płynne powinny być umieszczone na dolnych półkach regałów magazynowych, aby w przypadku jednoczesnego przechowywania sypkich nawozów mineralnych nie doszło do ich zalania. Istotnym jest fakt utrzymania właściwej temperatury w magazynie nawozowym. Zbyt niska temperatura podczas przechowywania nawozów płynnych powoduje ich rozwarstwienie przy jednoczesnym wytrąceniu osadu. Stąd bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniej temperatury, aby zapobiec niekorzystnemu procesowi.
Z reguły w pomieszczeniach do przechowywania nawozów mineralnych temperatura utrzymywana jest na dodatnim, ale niezbyt wysokim poziomie. Należy jednak pamiętać, że zarówno przemarznięcie nawozów jak i ich nadmierne ogrzanie do temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza wpływa na zmianę ich parametrów. W przypadku nawozów azotowych w temperaturze powyżej 30C dochodzi do ich zbrylania. Również wysoka temperatura w połączeniu z wodą działa niekorzystnie na nawozy mineralne. Te dwa czynniki działające wspólnie mogą doprowadzić do utleniania się nawozów azotowych. W wyniku tego procesu może dojść do rozkładu chemicznego nawozów, a nawet do ich samozapalenia.
Szczególną uwagę należy zwrócić na przechowywanie saletry amonowej. Niedopuszczalne jest jej składowanie z innymi nawozami, środkami ochrony roślin, płynnymi węglowodorami czy materiałami organicznymi. Na ten nawóz najlepiej przeznaczyć oddzielną komorę magazynową, by zmniejszyć ryzyko pożaru.
Warto pamiętać, iż zgodnie z rozporządzeniem w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy stosowaniu i magazynowaniu środków ochrony roślin oraz nawozów mineralnych i organiczno-mineralnych w magazynie w widocznym miejscu powinny być umieszczone:
- wykaz przechowywanych w nim środków ochrony roślin lub nawozów,
- instrukcja bezpieczeństwa i higieny pracy uwzględniająca zasady składowania środków ochrony roślin i nawozów, a także
- numery telefonów najbliższego centrum powiadamiania ratunkowego lub zakładu opieki zdrowotnej.
Źródło:
- rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy stosowaniu i magazynowaniu środków ochrony roślin oraz nawozów mineralnych i organiczno-mineralnych.
-www.sadyogrody.pl
zdjęcie: www.cenyrolnicze.pl