Poprzedni 2020 rok ogłoszony był Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin. Natomiast Rok 2021 został ustanowiony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Owoców i Warzyw. Nie bez przyczyny należy podkreślić znaczenie owoców i warzyw, które powinny stanowić bardzo ważny składnik diety każdego człowieka. Zaleca się, aby one stanowiły co najmniej połowę tego, co zjadamy w ciągu dnia. Mimo, iż owoce i warzywa są tak ważne Polacy spożywają ich tylko 280 gramów dziennie, podczas gdy przeciętny Europejczyk konsumuje ich ok. 340g.
Należy podkreślić, iż owoce i warzywa są dobrym źródłem błonnika pokarmowego, witamin oraz minerałów. FAO i Światowa Organizacja Zdrowia zalecają, aby każda osoba dorosła codziennie spożywała co najmniej 400 gramów owoców i warzyw w celu zapobiegania chorobom przewlekłym, takim jak: rak, cukrzyca, choroby serca czy otyłość.
W ramach obchodów Międzynarodowego Roku Owoców i Warzyw ONZ planuje szereg działań. Są to m.in. działania takie jak:
- Podnoszenie świadomości i kierowanie uwagi na wartości odżywcze oraz zdrowotne spożywania owoców i warzyw,
- Promowanie zróżnicowanej, zbilansowanej oraz zdrowej diety i stylu życia poprzez spożycie owoców i warzyw,
- Zmniejszenie strat/ odpadów owoców i warzyw w systemach żywnościowych,
- Dzielenie się najlepszymi praktykami w zakresie m.in. promocji konsumpcji i zrównoważonej produkcji owoców i warzyw oraz integracji drobnych gospodarstw z lokalną, regionalną i globalną produkcją.
Aby zadbać o urozmaicenie diety warto wprowadzić w życie następujące zasady: Należy pamiętać o tym, iż owoce i warzywa powinny być obecne w każdym posiłku, aby łącznie stanowiły połowę talerza i były połączeniem różnych kolorów, gdyż wspomniana różnorodność zapewni większą paletę składników odżywczych. Niech zatem 2021 rok upłynie pod znakiem wzrastającej świadomości o korzystnym wpływie spożywania owoców i warzyw na ludzkie zdrowie.
Źródło: www.sadyogrody.pl oraz www.fao.org
Zdjęcie pochodzi ze strony apetytnapolskie.com