^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

2021 MIĘDZYNARODOWYM ROKIEM OWOCÓW I WARZYW

Banner MDOiW 1B

Poprzedni 2020 rok ogłoszony był Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin. Natomiast Rok 2021 został ustanowiony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Owoców i Warzyw. Nie bez przyczyny należy podkreślić znaczenie owoców i warzyw, które powinny stanowić bardzo ważny składnik diety każdego człowieka. Zaleca się, aby one stanowiły co najmniej połowę tego, co zjadamy w ciągu dnia. Mimo, iż owoce i warzywa są tak ważne Polacy spożywają ich tylko 280 gramów dziennie, podczas gdy przeciętny Europejczyk konsumuje ich ok. 340g.

Należy podkreślić, iż owoce i warzywa są dobrym źródłem błonnika pokarmowego, witamin oraz minerałów. FAO i Światowa Organizacja Zdrowia zalecają, aby każda osoba dorosła codziennie spożywała co najmniej 400 gramów owoców i warzyw w celu zapobiegania chorobom przewlekłym, takim jak: rak, cukrzyca, choroby serca czy otyłość.

W ramach obchodów Międzynarodowego Roku Owoców i Warzyw ONZ planuje szereg działań. Są to m.in. działania takie jak:

- Podnoszenie świadomości i kierowanie uwagi na wartości odżywcze oraz zdrowotne spożywania owoców i warzyw,

- Promowanie zróżnicowanej, zbilansowanej oraz zdrowej diety i stylu życia poprzez spożycie owoców i warzyw,

- Zmniejszenie strat/ odpadów owoców i warzyw w systemach żywnościowych,

- Dzielenie się najlepszymi praktykami w zakresie m.in. promocji konsumpcji i zrównoważonej produkcji owoców i warzyw oraz integracji drobnych gospodarstw z lokalną, regionalną i globalną produkcją.

Aby zadbać o urozmaicenie diety warto wprowadzić w życie następujące zasady: Należy pamiętać o tym, iż owoce i warzywa powinny być obecne w każdym posiłku, aby łącznie stanowiły połowę talerza i były połączeniem różnych kolorów, gdyż wspomniana różnorodność zapewni większą paletę składników odżywczych. Niech zatem 2021 rok upłynie pod znakiem wzrastającej świadomości o korzystnym wpływie spożywania owoców i warzyw na ludzkie zdrowie.

Źródło: www.sadyogrody.pl oraz www.fao.org

Zdjęcie pochodzi ze strony apetytnapolskie.com