Fundacja WWF Polska, pod patronatem Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, organizuje kolejną edycję konkursu na Rolnika Roku Regionu Morza Bałtyckiego. Celem konkursu jest zachęcenie rolników do zaangażowania się w zwalczanie eutrofizacji, a tym samym przyczynienie się do zachowania zdrowego morza poprzez stosowanie praktyk przyjaznych środowisku morskiemu, które ograniczają odpływ substancji biogennych (związków azotu i fosforu) z gospodarstw do wód. Wśród tych praktyk, znajdują się działania, które przyczyniają się do poprawy gleby, zrównoważonego gospodarowania wodami czy racjonalnego zarządzania substancjami biogennymi w gospodarstwie.
Do konkursu mogą przystąpić rolnicy oraz przedsiębiorcy rolni z obszaru obejmującego całą zlewnię Bałtyku. Gospodarstwa przystępujące do konkursu mogą być prowadzone zarówno w systemie ekologicznym, jak i konwencjonalnym. Mogą zajmować się produkcją roślinną lub zwierzęcą oraz jedną i drugą gałęzią rolnictwa równocześnie. Kandydaci muszą wykazać się podjęciem konkretnych działań mających na celu ograniczenie emisji substancji biogennych: związków azotu i/lub fosforu z ich gospodarstw. Za emisję substancji biogennych uważa się ich wyciek do wód, jak również emisję gazów, np. amoniaku pochodzącego z obornika.
Zwycięzca konkursu na etapie krajowym otrzyma nagrodę w wysokości 1000 euro. Za miejsce drugie 500 euro, a za trzecie 300 euro. Z grona zwycięzców na poziome krajowym międzynarodowe jury wybierze zwycięzcę regionalnego, który otrzyma nagrodę 10 000 euro.
Przyjmowanie zgłoszeń do konkursu jest już rozpoczęte. Formularze zgłoszeniowe można nadsyłać do 30 kwietnia 2020 r. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. albo pocztą tradycyjną na adres: Fundacja WWF Polska, ul. Usypiskowa 11, 02-386 Warszawa, z dopiskiem Rolnik Roku.
Zwycięzca etapu krajowego zostanie wyłoniony wiosną bieżącego roku, a zwycięzca regionu jesienią.
Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronach internetowych:
Źródło: WWF