20 grudnia 2019 r. w Nowym Jorku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ogłosiło rok 2020 Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin (IYPH).
Ustanowienie roku 2020 Międzynarodowym Rokiem Zdrowia Roślin zostało zaproponowane w 2015 r. przez Finlandię. Propozycja ta otrzymała zdecydowane poparcie Międzynarodowej Konwencji Ochrony Roślin (IPPC), Organizacji ds. Żywności i Rolnictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (FAO) oraz 73. Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Międzynarodowa Konwencja Ochrony Roślin to międzynarodowy traktat, który wszedł w życie w 1952 r. i stanowi ramy ochrony światowych zasobów roślin przed stratami powodowanymi przez szkodniki. Obecnie organizacja zrzesza 183 członków, a Polska jest sygnatariuszem Konwencji od 1996 r.
Obecnie, co roku nawet aż 40 procent światowych plonów ulega zniszczeniu przez organizmy szkodliwe dla roślin. W wymiarze finansowym, straty powodowane przez choroby roślin w gospodarce światowej szacowane są na około 220 miliardów dolarów rocznie, a przez szkodniki inwazyjne - około 70 miliardów dolarów.
Biorąc pod uwagę powyższe bardzo alarmujące dane ustalono, że w 2020 roku, na całym świecie odbędzie się tysiące wydarzeń poświęconych tematyce zdrowia roślin. Ma to na celu zwiększenie globalnej świadomości w zakresie ochrony roślin przed patogenami i szkodnikami. Odpowiednia dbałość o zdrowie roślin przyczynia się do ochrony środowiska, lasów i bioróżnorodności przed organizmami szkodliwymi. Jest to również ważny element przeciwdziałania negatywnym skutkom zmian klimatu i wsparcie wysiłków zmierzających do wyeliminowania głodu, niedożywienia i ubóstwa na świecie.
Źródło: piorin.gov.pl, www.fao.org