Propozycja zmian została zawarta w projekcie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Rolnictwo ekologiczne” PROW 2014–2020. Jest ona wynikiem zmian w ustawach, wprowadzonych ustawą z 30 sierpnia 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w celu usprawnienia procesu wydatkowania środków.
Do propozycji zmian zaliczono:
- konieczność składania oświadczeń, że rolnik ma tytuł prawny do gruntu będącego własnością Skarbu Państwa, państwowej osoby prawnej, jednostki samorządu terytorialnego lub samorządowej osoby prawnej, do którego ubiega się o przyznanie płatności. Zmiana ta ma zastosowanie do wniosków o przyznanie pomocy za 2020r.,
- ustalono wielkość minimalnej obsady zwierząt na poziomie 0,5 DJP/ha dotyczącą wszystkich TUZ w gospodarstwie (Pakiet 6 i Pakiet 12),
- zmiany w wykazie roślin dotyczące uwzględnienia mięty zielonej z możliwością uzyskania na nią dopłaty. Zmiany te dotyczą także wiesiołka dwuletniego, który może być uprawą roczną i dwuletnią oraz wiesiołka dziwnego, który może być tylko uprawą dwuletnią.
Zaproponowano również modyfikację dotyczącą nadawania odrębnych numerów identyfikacyjnych jako zmianę w ustawie o krajowym systemie ewidencji. Istnieje możliwość otrzymania odrębnego numeru dla podmiotów będących współposiadaczami gospodarstwa rolnego. Zostało jednak zastrzeżone, iż poprzez uzyskanie numeru identyfikacyjnego nadanego w nowym trybie nie można ubiegać się o przyznanie płatności bezpośrednich oraz obszarowych PROW.
Te zmiany będą miały zastosowanie do wniosków złożonych od kampanii w 2020 r., a całe rozporządzenie ma wejść w życie od 15 marca 2020 r.
Źródło: www.farmer.pl