^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
3
5
6
Data : piątek, 6 wrzesień 2019
7
9
10
16
22
29
30

Badanie gleby konieczne, by złożyć potrzebne dokumenty

04

Beneficjenci ubiegający się w tym roku o piątą płatność rolno-środowiskowo-klimatyczną w ramach zobowiązania pakietu 1 rolnictwo zrównoważone, muszą pamiętać, że do dnia 31 października 2019 należy złożyć określone dokumenty do BP Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Tymi dokumentami jest:

  • kopia dokumentu zawierającego wyniki analizy gleby na odczyn (pH), zasobność w fosfor, potas, magnez i węgiel organiczny,
  • oświadczenie o działkach rolnych, których dotyczą wyniki wspomnianej wyżej analizy gleb.

Trzeba pamiętać, że badanie gleby musi obejmować obowiązkowo wszystkie działki rolne, które zgłoszone zostały we wniosku w pierwszym roku podjęcia zobowiązania. A więc działki z płatnością do rolnictwa zrównoważonego oraz działki nie objęte tą płatnością , dla których analiza gleby wykonana była w pierwszym roku zobowiązania i są one zgłoszone także w tym roku.

Badanie gleby na odczyn oraz zasobność w fosfor, potas i magnez powinno być wykonane przed upływem 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności czyli w tym roku przed 25 czerwca 2019 r.

Natomiast badanie gleby na zasobność w węgiel organiczny musi być wykonane przed 31 października 2019 roku.

Wykonanie badań gleby w późniejszych terminach skutkować będzie, niestety zmniejszeniem płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej, także za lata wsteczne.

Wymagana analiza gleby musi być wykonana w laboratorium okręgowej stacji chemiczno-rolniczej lub innym laboratorium wykonującym badania agrochemiczne gleby i co istotne tą samą metodą jaką były wykonane w pierwszym roku przystąpienia do zobowiązania pakietu rolnictwo zrównoważone.

Oświadczenie o działkach rolnych, których dotyczą wyniki analizy gleby musi być sporządzone na specjalnym formularzu udostępnionym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (www.arimr.gov.pl). Jest ono wykazem działek rolnych z przypisanymi im oznaczeniami próbek glebowych przekazanych do badania.

Składanie wspomnianych wyżej dokumentów do dnia 31 października dotyczy także beneficjentów, którzy w tym roku podjęli zobowiązania pakietu rolnictwo zrównoważone.

Ostateczne terminy badania gleby są takie same jak przedstawiono wyżej. Natomiast najwcześniejsze to rok poprzedzający przystąpienie beneficjenta do zobowiązania rolnośrodowiskowego.

W przypadku wykonania badania gleb w terminach późniejszych, dotkliwość finansowa jest niestety większa niż ma to miejsce w piątym roku realizacji zobowiązania.

Konieczność wykonywania analizy gleby jest jednym z zasadniczych wymogów, pakietu rolnictwo zrównoważone. Jest on zapisany w planie rolno-środowiskowo-klimatycznym, będącym w posiadaniu każdego beneficjenta ubiegającego się o wsparcie z tytułu rolnictwa zrównoważonego. Zbliżający się termin składania wymaganych dokumentów nie powinien więc być żadnym problemem, a badanie gleby na zasobność makroelementów i substancję organiczną niezbędną informacją do właściwego nawożenia użytków rolnych w gospodarstwie.