Projekt „Demokratyzacja BIO” jest realizowany przez Fundację AgriNatura, a jego finansowanie zapewnia grant Fundacji Carrefour. Głównym celem jest pomoc rolnikom ekologicznym w rozwoju towarowej produkcji warzyw pod względem zwiększania wydajności, poszerzania asortymentu i poprawy jakości. Dzięki temu powinna zwiększyć się oferta handlowa warzyw ekologicznych dla konsumentów. Kolejnym celem projektu jest wypromowanie dobrych przykładów mogących stanowić wzór i inspirację dla innych rolników planujących towarową produkcję warzyw ekologicznych.
Projekt będzie realizowany od września 2018r. do grudnia 2019r.
Projekt skierowany jest do rolników, którzy posiadają certyfikowane gospodarstwa ekologiczne specjalizujące się w uprawie warzyw. Preferowane będą gospodarstwa rodzinne, chcące rozwijać produkcję warzywniczą. W projekcie wsparcie otrzyma gospodarstw z różnych regionów Polski.
Na czym polega projekt ?
W projekcie beneficjenci otrzymają wsparcie finansowe i merytoryczne w celu rozwoju ekologicznej produkcji warzyw. Wsparcie obejmuje:
Jakiego typu inwestycje można sfinansować ze środków projektu ?
Projekt ma na celu wsparcie produkcji warzyw ekologicznych. Inwestycje muszą mieć związek z uprawą lub przetwórstwem warzyw. Preferowane będą inwestycje długoterminowe mające wymierny wpływ na rozwój ekologicznej produkcji warzywniczej. Dofinansowanie może obejmować między innymi:
Dofinansowanie inwestycji w ramach projektu wynosi 3750 euro, natomiast wkład własny beneficjenta (finansowy lub rzeczowy) musi wynosić przynajmniej 1000 euro. Wkład w formie rzeczowej może obejmować np. koszt materiałów budowlanych, koszty transportu maszyn, urządzeń i środków produkcji i koszty pracy niezbędnej do realizacji inwestycji. Oznacza to, że koszt całościowy planowanej inwestycji musi wynosić co najmniej 4750 euro.
Beneficjenci projektu zobowiązują się do:
Do projektu można zgłosić się przesyłając formularz zgłoszeniowy na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w terminie najpóźniej do 20 września 2018r. tylko i wyłącznie drogą elektroniczną.
Harmonogram naboru uczestników projektu:
Ostateczna kwalifikacja i podpisanie umów z beneficjentami: do 30 października 2018r.
Jednocześnie organizatorzy zastrzegają sobie prawo do przedłużenia naboru maksymalnie o tygodnie, jeżeli nie znajdą wystarczającej liczby odpowiednich uczestników projektu.
Na jakiej podstawie zostaną wybrani beneficjenci projektu ?
W pierwszym etapie wytypowane zostaną gospodarstwa o profilu najbardziej zgodnym z tematem projektu, na podstawie wypełnionych formularzy zgłoszeniowych, zgodnie z kryteriami oceny. Następnie Komisja Rekrutacyjna dokona wyboru kandydatów, z którymi odbędą się rozmowy telefoniczne i odwiedziny ich gospodarstwa. Po konsultacji Komisji z ekspertami rolnictwa ekologicznego wybrani zostaną uczestnicy. Z którymi podpisane zostaną umowy udziału w projekcie.
Podstawowym warunkiem udziału jest:
Ponadto brane będą pod uwagę:
Do udziału w projekcie zostaną wybrane gospodarstwa, które będą miały największą szansę na efektywne wykorzystanie oferowanego wsparcia finansowego i merytorycznego w celu rozwoju produkcji ekologicznych warzyw skierowanej głównie na rynek krajowy.
Wszelkie pytania dotyczące projektu prosimy przesyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.