^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Zaloguj

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

Kalendarz szkoleń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
15
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Czy pszczoły chcą do KRUS?

20200301 113824 krokusy 3 002

"Pasieki w mieście? Dlaczego nie…" Dla przykładu, do Koła Pszczelarzy w Częstochowie należą 124 osoby, hodujące w sumie 2,5 tysiąca rodzin pszczelich! Częstochowscy hodowcy pszczół spotkali się w siedzibie Oddziału Regionalnego KRUS w Częstochowie zainteresowani możliwością ubezpieczenia w KRUS. Spotkanie było równocześnie okazją do podsumowania ubiegłorocznej działalności, wyznaczenia planów na przyszłość oraz ukonstytuowania nowych członków zarządu.
W prawdzie nie można hodować zwierząt w centrum miasta, ale na obrzeżach, w dzielnicach peryferyjnych miasta Częstochowy - tak. Na Lisińcu, Błesznie, Mirowie, właściciele większych posesji pośród drzew stawiają ule i hodują te pożyteczne, piękne i fascynujące owady. Na szczęście pszczoły nic sobie nie robią z biurokratycznych obostrzeń i wciąż zapylają krzewy i rośliny, gdzie chcą.
- Korzyść jest obopólna. Właściciele uli mają z tego oczywisty pożytek w postaci pszczelich produktów, z kolei miasto zyskuje, bo pszczoły zapylają kwitnące pięknie miodne rośliny, krzewy – mówi prezes zarządu Koła Pszczelarzy w Częstochowie, Andrzej Adamczyk. – Niestety, dla pszczół bywa to również bardzo niebezpieczne. Zwłaszcza w kontakcie z samochodami i autobusami – giną po zderzeniu z pojazdami, są rozjeżdżane… Do częstochowskiego koła należą zarówno mieszkańcy miasta, jak i okolic. Jednak połowa z naszych członków to częstochowianie.
- Czy pszczelarze mogą się ubezpieczać w KRUS? Tak, mogą, jeśli zajmują się produkcją pszczelarską na większą skalę. Muszą być bowiem zakwalifikowani do prowadzenia produkcji w ramach tzw. działu produkcji specjalnej rolnej – wyjaśnia dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Częstochowie, Piotr Dobosz - Począwszy od 2 maja 2004 roku, zgodnie z nowelizacją ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, za działy specjalne produkcji rolnej, uzasadniające objęcie ubezpieczeniem społecznym rolników, uznaje się również pasieki powyżej 80 rodzin pszczół. Osoba zgłaszająca się do ubezpieczenia społecznego rolników, w związku z rozpoczęciem prowadzenia działu specjalnego produkcji rolnej oraz do ubezpieczenia zdrowotnego, jest obowiązana przedłożyć zaświadczenie organu podatkowego o rodzaju i rozmiarach prowadzonej produkcji oraz o wysokości zadeklarowanego dochodu z tego tytułu. Jeśli pszczelarz chce ubezpieczać się w KRUS, nie może być równocześnie ubezpieczony w innej kasie, np. ZUS.
Na wyobraźnię działa słynne zdanie: „kiedy z powierzchni ziemi znikną pszczoły, to człowiekowi pozostaną już najwyżej cztery lata życia…”, które wypowiedział wprawdzie nie Einstein, lecz prawdopodobnie Maurice Maeterlinck, wybitny poeta, dramaturg i eseista, laureat Nagrody Nobla, który swoje spostrzeżenia opublikował w filozoficzno-przyrodniczym eseju „Życie pszczół”, ale… nie należy tego prostować. W rzeczywistości Einstein jest autorem zdania „że jeśli znikną pszczoły z ziemi to konsekwencją będzie wymarcie co najmniej sto tysięcy gatunków roślin, które nie przetrwają”. To równie groźna perspektywa. Cytat, z uwagi na znaczenie nazwiska ma ogromną wagę i może więcej pomóc w zbożnym dziele ratowania małych pomocników. Zbożnym - bo wiadomo, że te pracowite stworzenia mają ogromny wpływ na utrzymanie prawidłowej równowagi biologicznej w ekosystemach. Istnienie pszczół niekiedy jest przedstawiane jako jeden z dowodów na istnienie Stwórcy.
W powyższym kontekście nie dziwi, iż do miłośników pszczół należą częstochowscy paulini, w pobliskich Kłomnicach organizowane jest Święto Pszczoły i Regionalne Dni Pszczelarza, nad którym patronat obejmuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski oraz że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wprowadziła mechanizm „Wsparcia rynku produktów pszczelich na lata 2020-2022” realizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Uwaga radiowcy! Jeszcze tylko dziś (6 marca) młodzież może złożyć lub przesłać swoje dzieła plastyczne w konkursie KRUS!

Termin zgłaszania prac do X Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla Dzieci ze szkół wiejskich „Bezpiecznie na wsi: nie ryzykujesz, gdy zwierzęta znasz i szanujesz” mija 6 marca. Przypomnijmy, że w tym roku dodatkową, specjalną nagrodą dla jego uczestników będzie jednodniowy pobyt w Ośrodku „Jurajska Przystań” ufundowany dla całej klasy autora rysunku - wybranego przez częstochowski Regionalny Fundusz Gospodarczy S.A.
Konkurs plastyczny promuje wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich wiedzę na temat zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym, pozytywne zachowania związane z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego.
Tegoroczne hasło konkursowe ma zwrócić uwagę na sposoby zapobiegania wypadkom, związanym z obecnością w gospodarstwach rolnych zwierząt. Uczyć szacunku do naszych „braci mniejszych”, odpowiedniego traktowania zwierząt. Konkurs popularyzuje także „Wykaz czynności szczególnie niebezpiecznych związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat,” wskazujący na prace szczególnie zagrażające bezpieczeństwu najmłodszych mieszkańców wsi, przygotowany przez KRUS.
Przebiega w dwóch etapach: wojewódzkim i ogólnopolskim, w dwóch grupach wiekowych: klas od 0 do III oraz od IV do VIII. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu pracy plastycznej, w dowolnej technice, w formacie A3, ilustrującej hasło konkursowe. Laureaci każdego ze szczebli otrzymają nagrody, a finał etapu centralnego będzie miał miejsce w Warszawie.
W czasie pobytu w Ośrodku Jurajska Przystań, uhonorowany młody artysta oraz jego koleżanki i koledzy z klasy wezmą udział w warsztatach kulinarnych, zajęciach integracyjnych z animatorem, odwiedzą stadninę koni. Pobyt w ośrodku zakończy ognisko z kiełbaskami.
Ośrodek jest położony malowniczo nad zalewem w Poraju. Został niedawno wyremontowany. Położenie, cisza, otoczenie lasów sprawiają, że ośrodek jest świetną bazą do odpoczynku, zwłaszcza dla mieszkańców aglomeracji śląskiej, a także miejscem pobytu, żeglowania oraz zwiedzania Częstochowy i Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W ośrodku, oprócz całorocznych domków znajduje się także willa, pokoje hotelowe, sala konferencyjna, ogrodowe balie kąpielowe, pomost na zalewie, sauna, basen, wypożyczalnia sprzętu wodnego.
Terminy:
• nadsyłanie prac do 6 marca
• finał wojewódzki – do 27 marca 2020
• ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi przed zakończeniem roku szkolnego

Patronat honorowy nad konkursem sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Jego organizację wspierają Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz RFG SA w Częstochowie.

Czestochowa ekektyPracyPszczol 002

Czestochowa StareBleszno 002Czestochowa zajEdukac 002