^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Święto polskiej żywności - Piknik Poznaj Dobrą Żywność

11 maja 2019 r. w Warszawie, na terenie Toru Wyścigów Konnych Służewiec, odbywał się Piknik Poznaj Dobrą Żywność pod hasłem przewodnim „Polska Smakuje”. Organizatorem imprezy było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pan Minister Jan Krzysztof Ardanowski otwierając Piknik podkreślał: „Takie wydarzenia są potrzebne do promowania dobrej polskiej żywności. Chcę, aby wszyscy, którzy dostrzegają związek między swoim zdrowiem i odżywianiem mieli możliwość posmakowania najlepszej polskiej żywności”. Tłumy Warszawiaków, gości z całej Polski i zagranicy mieli okazję skosztować i poznać polskie produkty wysokiej jakości oznaczone znakiem „Poznaj Dobrą Żywność”, a także regionalne, lokalne, tradycyjne i ekologiczne, które prezentowało ponad 100 wystawców z całej Polski.
Ponadto, swoje stoiska przygotowały organizacje, stowarzyszenia i instytucje branżowe, instytuty naukowe oraz muzea rolnicze ze Szreniawy i Ciechanowca. Teren wystawowy Pikniku Poznaj Dobrą Żywność został podzielony na strefy tematyczne, w której prezentowali się różni wystawcy. Odpoczywaj na wsi to strefa przygotowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi we współpracy z Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie - Oddział w Krakowie, Polską Federacją Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” oraz Polską Organizacją Turystyczną. Tam można było zapoznać się z bardzo szeroką ofertą gospodarstw agroturystycznych, zagród edukacyjnych oraz konsorcjów „Turystyki wiejskiej” i „Polskich Szlaków Kulinarnych". W strefie muzealnej prezentowało się Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie oraz Muzeum Rolnictwa im. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Zwiedzający podziwiali zabytkowe maszyny rolnicze i narzędzia do produkcji. Atrakcją Pikniku była parada zabytkowych maszyn, którą rozpoczął minister Ardanowski na ciągniku C 355. W strefie organizacji branżowych znajdowało się: Polska Smakuje w Regionach - to projekt promocji polskich produktów rolno-spożywczych oraz systemów jakości pod hasłem Polska Smakuje w Regionach, przygotowany przez cztery organizacje branżowe: Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przetwórców i Producentów Produktów Ekologicznych ,,Polska Ekologia”, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej, Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego oraz Unię Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego „UPEMI”. Celem projektu jest zapoznanie odbiorców polskich produktów wysokiej jakości z ich niepowtarzalnymi walorami smakowymi oraz informowanie o miejscu pochodzenia tych produktów. Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego zaprezentowała produkty wyróżnione znakiem „Jakość Tradycja”. Krajowa Rada Izb Rolniczych w ramach Funduszu Promocji Owoców i Warzyw przygotowała degustację potraw owocowo-warzywnych w formie „Pikniku Owocowo-Warzywnego”. Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego, Polska Izba Żywności Ekologicznej oraz Stowarzyszenie „Polska Ekologia”, Polska Izba Mleka i Krajowa Rada Drobiarstwa - Izba Gospodarcza przygotowała pokazy kulinarne i degustacje, na których promowała produkty warzywno-owocowe, drobiarskie, mięsne i nabiał.
Podczas Pikniku rozstrzygnięty został drugi, mazowiecki etap Konkursu Kulinarnego „Bitwa Regionów” organizowanego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa dla Kół Gospodyń Wiejskich. Wygrało Koło Gospodyń Wiejskich w Łuzkach, które przygotowało dziki bigos z czerwoną porzeczką podawany w chlebie. Na stoiskach KGW można było spróbować pysznych, tradycyjnych produktów i potraw przygotowanych przez gospodynie. Na stoisku Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej rozmawiano z dietetykami, którzy służyli poradami. Piknik obfitował w konkursy, warsztaty rękodzielnicze, pokazy ludowych tradycji. Rzesze odwiedzających mogło spróbować i kupić polskie produkty wysokiej jakości. Dla najmłodszych czekało mnóstwo atrakcji m.in. wystawa zwierząt hodowlanych, konkursy i zabawy. Piknik wpisał się w obchody 80–lecia powstania w Warszawie Torów Wyścigów Konnych Służewiec, ten jubileusz uświetniła gonitwa o puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Podsumowując ten dzień, było to na pewno wielkie i wspaniałe święto polskiej żywności, żywności którą trzeba promować na szeroką skalę na rynku polskim i zagranicznym.
IMG 20190511 122230IMG 20190511 124632IMG 20190511 133143IMG 20190511 132048IMG 20190511 134309IMG 20190511 151620 BURST001 COVERIMG 20190511 132145

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com