^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Sto lat w Rudzie Śląskiej - dla Pani Kazimiery Stefańskiej

Pani Kazimiera Stefańska - mieszkanka Rudy Śląskiej - ukończyła 100 lat życia.

Życzenia w imieniu Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wraz z informacją o przyznaniu specjalnego dodatku do emerytury z okazji osiągnięcia 100 lat życia, złożył jubilatce dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Częstochowie, Piotr Dobosz.
Świadczenia osobom, które ukończyły 100 lat przyznawane są z urzędu ustawowo, ale dla okazania szacunku seniorom pobierającym świadczenia w Kasie, oficjalny dokument podpisany przez Prezesa KRUS Adama Wojciecha Sekścińskiego, wręczany jest osobiście.
Zdaniem jubilatki długowieczność można osiągnąć nie paląc papierosów, nie pijąc alkoholu
i kawy. Nawet dzisiaj nie stosuje żadnej specjalnej diety.
Życie ją nie rozpieszczało. W czasie II Wojny Światowej była wywieziona na roboty do Niemiec. Po wojnie, wyzwolona przez Amerykanów powróciła w rodzinne strony i całe zawodowe życie spędziła w Parchanie koło Inowrocławia, uprawiając wraz z mężem
5 hektarowe gospodarstwo otrzymane od państwa w ramach parcelacji.
- Całe życie ciężko trzeba było pracować. - wspomina jubilatka - Otrzymane 5 ha trzeba było spłacić płodami rolnymi. Utrzymywaliśmy się tylko z gospodarstwa. Sami zbudowaliśmy dom. Uprawialiśmy ziemię, hodowaliśmy drób, zwierzęta gospodarskie, sadziliśmy drzewa owocowe i uprawialiśmy warzywa.
Przed trzydziestoma laty Pani Kazimiera Stefańska przeprowadziła się do Rudy Śląskiej - tutaj może liczyć na wsparcie rodziny, a zwłaszcza córki, u której mieszka.
Pani Kazimiera urodziła 8 dzieci, doczekała się 4 wnuków, 7 prawnuków i 1 praprawnuka.

szymanska

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com