^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Dzień Świni 2024 Mikołów

P1014097a

DZIEŃ ŚWINI 2024 w Mikołowie

Tradycyjnie jak co roku tym razem 27 lutego w Śląskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Mikołowie pod patronatem redakcji specjalistycznego czasopisma „Trzoda Chlewna” odbyło się spotkanie hodowców i producentów trzody chlewnej. 

Jest to swego rodzaju forum specjalistyczne wymiany myśli, doświadczeń oraz praktycznych rozwiązań dotyczących chowu i hodowli świń. To już XXI Dzień Świni, pierwsze tego rodzaju spotkanie odbyło się 2 grudnia 2004 roku i zgromadziło 62 uczestników, w roku 2015 padł frekwencyjny rekord, przybyło aż 66 zainteresowanych słuchaczy. W tym roku ze względu na to, iż termin spotkania zbiegł się z ogólnopolskim protestem rolników i ich marszem „na Warszawę” przybyło „tylko” 42 zainteresowanych. Tematyka spotkania była szeroka od genetyki przez bioasekurację i zmagania z ASF po żywienie, innowacyjne rozwiązania do ekonomiki i finansowania poszerzona o wymogi dobrostanu zwierząt w ramach Planu Strategicznego WPR 2023-2027 w zakresie Ekoschematów a całość kończyła debata o bieżącej kryzysowej sytuacji w rolnictwie oraz w chowie i hodowli zwierząt gospodarskich.

P1014101

Uczestników konferencji „Aktualne problemy chowu i hodowli świń w dobie kryzysu i zagrożeń ASF” powitała Pani Dyrektor ŚODR O/Mikołów Anna Szymik, która w swoim wystąpieniu zaznaczyła że prowadzenie chowu i hodowli trzody chlewnej, wymaga obecnie od hodowców dużej determinacji aby przetrwać na krajowym rynku trzody chlewnej i móc nadal kontynuować prace hodowlaną, w dobie kryzysu spowodowanego nie tylko dalszą walką z ASF lecz też destabilizacją rolnictwa w kraju w związku z wojną na Ukrainie.

Niezwykle interesująco przedstawiała się tematyka zagadnień merytorycznych poruszanych na konferencji, której prelegentami byli wybitni specjaliści z branży trzodziarskiej. Dr Piotr Polok z PZHiPTCH POLSUS omówił dostosowanie programów hodowlanych do zmian w przepisach UE i aktualnej sytuacji w produkcji świń. Jak wspomniał Dr Piotr Polok sytuacja naszych rodzimych ras świń jak Puławska obecnie jest zagrożona przez afrykański pomór świń. Jak podaje Inspektorat Weterynaryjny w dniu 29 lutym 2024 mamy 3 ogniska w kraju wśród dzików znajdujące się : w woj. wielkopolskim, warmińsko- mazurskim oraz lubelskim. aktualna mapa znajduje się na stronie https://bip.wetgiw.gov.pl/asf/mapa/. Jak podkreślił Dr Polok nasza wieprzowina jest wysokiej jakości produktem spożywczym i dlatego też warto walczyć o jej przetrwanie na rynku krajowym.

P1014105

Temat  problemu afrykańskiego pomoru świń w różnych aspektach omówiony został przez Konrada Kuczera - Wojewódzki Lekarza Weterynarii w Katowicach. Aktualną sytuację epizodyczną w kraju w zakresie afrykańskiego pomoru świń i ptasiej grypy przedstawił Łukasz Ciupek – Powiatowy Lekarz Weterynarii w Tychach a lek. wet. Agnieszka Szweda omówiła wymogi i zasady planów bezpieczeństwa biologicznego obowiązujących w chlewniach. Aby dopełnić temat uczestnicy otrzymali broszurę „10 lat zmagań z ASF – historia, zapobieganie, perspektywa zwalczenia” autorstwa Adama Walasek, w której omówiono w miarę kompleksowo zasady bioasekuracji i metody postępowania aby skutecznie zwalczać ASF. Następnie Beniamin Czaja i Patryk Biały – eksperci żywieniowi omówili zastosowanie wysokostrawnego białka i efektywnych kwasów tłuszczowych a Jolanta Majcher nowej odmiany jęczmienia hybrydowego Hyvido w żywieniu świń trzody chlewnej.

Jan  Gizdoń – kierownik BP ARiMR w Mikołowie poinformował o dopłatach do kukurydzy a wnioski są przyjmowane od producentów kukurydzy poszkodowanych w wyniku trudnej sytuacji w związku z ograniczeniami spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy. W dalszej kolejności omówiono możliwości uzyskania kredytów preferencyjnych w celu finansowania gospodarstw rolnych.

Prezentacja „Ekoschemat Dobrostan Zwierząt Plan Strategiczny WPR 2023 – 2027”, którą przedstawiła Edyta Płazak- Kowal z Działu Technologii Produkcji Rolniczej i Doświadczalnictwa ŚODR jak i zmiany które są planowane w ekoschematach było już wprowadzeniem do debaty na temat obecnej sytuacji w rolnictwie, co dalej z hodowlą, „zielonym ładem”.

Prezes Izby Rolniczej w Katowicach Roman Włodarz, który brał udział w blokadzie granicy z Ukrainą i negocjacjach tam prowadzonych przedstawił niezwykle trudne i złożone problemy związane z wojną na Ukrainie, destabilizacją na rynku nie tylko zbóż ale szerzej na rynku żywności oraz powiązań i uwarunkowań w skali globalnej.

Dzięki sponsorom BNP Paribas, Syngenta, HL Hamburger Leistungsfutter Polska którym składamy serdeczne podziękowania, możliwy był urozmaicony poczęstunek a także tradycyjny bigos, przy którym jeszcze długo trwały ożywione dyskusje o zagadnieniach dotyczących chowu i hodowli świń.

Za przybycie na naszą konferencje serdecznie wszystkim dziękujemy!

ŚODR w Częstochowie , Oddział Mikołów

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com