^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Pies w służbie Hodowcy przeżuwaczy

border collie 337451 640

Pies w służbie hodowców przeżuwaczy.

Psy, które można użytkować do pomocy przy obsłudze stada bydła lub owiec to psy z I grupy FCI (Federation Cynologique Internationale) - psy pasterskie z wyłączeniem szwajcarskich psów pasterkich. Wybitną rasą z tej grupy jest border collie. Psy te mają ładogne usposobienie, są niezmiernie wierne gospodarzowi, bardzo zwinne i inteligentne.

Praca na dużych terenach pastwiskowych jest dla nich przyjemnością, potrafią bez większego wysiłku przebiegnąć hektary pastwisk w celu zagonienia bydła lub owiec. Mają wysoko rozwinięte umiejętności orientacji w terenie, obserwacji oraz zaganiania, nie atakując przy tym zwierząt zaganianych. Border Colli szybko się uczy, jednak jak każdy pies musi mieć równie oddanego przewodnika – opiekuna.

Rasa ta pochodzi z Wysp Brytyjskich i jest powszechnie uznanym pomocnikiem przy pracy z bydłem i owcami dla wielu farmerów, szczególnie w okresie pastwiskowym. Psy te sprawdzają się również w stróżowaniu stada, jednak przy liczniejszym stadzie jeden pies mógłby sobie nie poradzić w przypadku ataków drapieżników. Te psy równie sprawnie pracują w grupie z innymi osobnikami tej rasy.

W Gliwicach w dniach 10.02 i 11.02.2024 odbędzie się Międzynarodowa Wystawa Psów Rasowy CACIB , gdzie można zobaczyć Bordera C. i porozmawiać z hodowcami tej rasy.

W drugim dniu wystawy 11.02.24 odbędzie się konkurs dla psów rasowych z grupy I FCI , do której należą Border Collie.

Szczegółowe informacje odnośnie programu wystawy w danych dniach można znaleźć na stronie Polskiego Związku Kynologicznego Oddział w Katowicach. www.zkwp.katowice.pl

 

źródło: 

www.zkwp.katowice.pl

fotografia www.pixabay.com

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com