^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

POMIDOR – PRODUKCJA ROZSADY

siewki pomidora

Podstawowym warunkiem powodzenia uprawy pomidora jest mocna i krępa rozsada. Prawidłowo wyprodukowana powinna mieć krotką i mocną łodygę, liście gęsto ułożone, o krótkich ogonkach. Aby taką uzyskać należy zapewnić jej dobre podłoże i dużo światła. Inaczej rośliny będą niedożywione, zbyt wysokie (tzw. wyciągnięte) i delikatne. Rozsada taka gorzej się przyjmuje a w następstwie wyda niższy plon.

zdrowa rozsada pomidora  zdj. mocna i krępa rozsada

Jeśli nie uda się wyprodukować krępej rozsady, można posadzić rośliny głębiej. Wtedy rośliny będą bardziej stabilne dzięki nowym i liczniejszym korzeniom.

Produkcja rozsady pomidora trwa ok. 50-60 dni.

Sposoby produkcji rozsady:

RWANA - zalecana do nasadzeń późniejszych. Produkowana jest z pikowanych siewek bezpośrednio do gruntu tunelu ogrzewanego. Produkcja w gruncie tunelu jest tańsza lecz stosunkowo trudna - kiedy termin sadzenia w polu ulega przesunięciu, rozsada taka przerasta i jest trudna do sadzenia.

Jak wyprodukować ?

1. W końcu marca wysiewa się nasiona do skrzynek wypełnionych substratem Do obsiania skrzynki o wymiarach 30 – 40 cm potrzeba 2 g nasion. To ilość potrzebna do uprawy na powierzchni 100 m2. Skrzynki umieszcza się w szklarni lub tunelu foliowym, zapewniając do wschodów temperaturę 20-25oC, po wschodach – obniża się w dzień do 18- 20oC w nocy ok.14-16oC .

2. Siewki pikuje się do gruntu tunelu, gdy zaczynają się pojawiać pierwsze liście (po ok. 14 dniach od wysiewu), w rozstawie 8 x 8 cm (150 szt/m2) lub 8 x 10 cm (125 szt/m2). Rośliny produkowane w gruncie tunelu należy odchwaszczać i z umiarem podlewać w godzinach przedpołudniowych. Unikać częstego podlewania małymi dawkami wody. Stymuluje to nadmierny wzrost części nadziemnej a słaby rozwój korzeni.

pikowanie pomidorajpg  zdj. z broszury Uprawa pomidorów gruntowych, Jan Rumpel 

Wcześniej gleba pod rozsadnik w tunelu powinna być odkażona termicznie (parą wodną o temp. 90°C przez 20-30 minut) lub chemicznie. Zalecany nawóz - dobrze rozłożony obornik lub kompost w dawce około 30 kg/10 m2. Dodatkowo, jako uzupełnienie - nawóz wieloskładnikowy, np. Azofoska w ilości 0,5 kg/10 m2 . Chwasty okresie produkcji rozsady usuwa ręcznie.

DONICZKOWANA - zalecana do wczesnych terminów sadzenia (pod okryciami). Wielką popularnością cieszą się palety wielodoniczkowe, dzięki możliwości łatwego przenoszenia i transportu rozsady a także przetrzymania gotowych do sadzenia roślin przez kilka -kilkanaście dni. Obecnie do produkcji rozsady pomidora wykorzystuje się tace

- o dużej objętości doniczek – 90 cm3 pomidor wysoki i samokończący wczesny

- o mniejszej objętości doniczek – 53 cm3 samokończący wysadzanych później

siewka pomidora w wielodoniczce  zdj. siewki w wielodoniczce

Podłoże do napełniania palet powinno być świeże (nie używane), ziemie kompostowe lub podłoża torfowo-kompostowe, lekkie, o dobrej strukturze, dobrze chłonące wodę i wolne od czynników chorobotwórczych, szkodników i nasion chwastów. Wskazany jest dodatek materiałów porowatych, np. perlit, kompost z kory, wermikulit. Odczyn w zakresie pH 6,0-6,5, a zawartość składników na poziomie 100-200 mg azotu (N), 80-150 mg fosforu (P), 200-300 mg potasu (K) i 60-120 mg magnezu (Mg) oraz mikroelementy (żelazo, miedź, mangan, molibden, bor i cynk.

Samodzielne przygotowanie podłoża nie jest łatwe. Dobrze użyć podłoża wyprodukowanego przez specjalistyczne firmy. W przypadku wytworzonych osobiście, należy glebę przesiać, aby usunąć ewentualne szkodniki glebowe. Odkazić termicznie i chemicznie.

przesiej ziemię  zdj. przesiewanie ziemi/podłoża

Jak wyprodukować ?

1.Wysiewa się nasiona pojedynczo do każdej doniczki w tacy i przysypuje przesianym podłożem lub piaskiem. Tace ustawia się na podkładkach izolujących je od podłoża (stoły, drewniane palety). Przepływ powietrza pod tacą ogranicza wyrastanie korzeni na zewnątrz doniczki a to ułatwia wyjmowanie rozsady i zapobiega się przenoszeniu chorób

2.Rozsadę należy systematycznie podlewać, aby nie dopuścić do przesuszenia podłoża i więdnięcia roślin, szczególnie przy tacach o małej objętości doniczek.

3. Rozsada pomidora produkowana w tacach wielokomórkowych musi być dokarmiana. Dokarmianie rozpoczyna się od fazy 1-2 liści (w tacach o większych doniczkach można rozpocząć dokarmiać kilka dni później). Stosuje się nawożenie 2-3 razy przez podlewanie lub opryskiwanie roztworami nawozów wieloskładnikowych, w stężeniach zalecanych przez producenta dla młodych rozsad. Można zastosować przefermentowaną gnojówkę z dodatkiem mączki fosforytowej, rozcieńczoną w stosunku 1:8 lub 1:10.

young plants 4892085 960 720  zdj. podłoże zakupione w workach sadzenie do pojedynczych doniczek

Niezależnie od sposobu wyprodukowania, rozsada przed sadzeniem wymaga hartowania poprzez stopniowe obniżanie temperatury, intensywne wietrzenie i ograniczenie podlewania.

rozsada pojedyncza  zdj. pojedyncze doniczki

 

rozsada pomidora na wesołozdj. Produkcja rozsady pomidora nie jest łatwa! - na wesoło

 

Źródło:

Metodyka integrowanej ochrony pomidora w uprawie polowej InHort 2013 r.

Uprawa warzyw M. Orłowski, E. Kołota 1993 r.

Ekologiczne metody uprawy pomidorów w gruncie i pod osłonami CDR Radom 2004 r.

zdj. Pixabay

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com