^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

ZWALCZANIE CHORÓB PODSTAWY ŹDŹBŁA W PSZENICY OZIMEJ

 

Ostra_plamistość_oczkowafot._M.Korbas.jpg

Ostra plamistość oczkowa - Źródło: (M. Korbas)

Duży udział zbóż w strukturze zasiewów stwarza dobre warunki do namnażania się w glebie grzybów wywołujących szereg groźnych chorób. Do najgroźniejszych zalicza się choroby podstawy źdźbła zwane chorobami podsuszkowymi. Spośród chorób podsuszkowych największe znaczenie gospodarcze mają: Fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła, łamliwość źdźbła zbóż oraz zgorzel podstawy źdźbła. Choroby te mogą w znacznym stopniu wpłynąć na obniżenie plonu i jego jakości. Mniejsze znaczenie ma ostra plamistość oczkowana.

Łamliwość źdźbła występuje najczęściej w pszenicy ozimej. Pierwsze objawy mogą się pojawić wczesną wiosną, a niekiedy nawet jesienią, w przypadku przedłużenia się wegetacji. Początkowo objawy choroby są widoczne w postaci małych podłużnych brązowych plam na pochwach liściowych. W późniejszym okresie objawy choroby są widoczne na źdźbłach, poniżej pierwszego kolanka w postaci podłużnych medalionowatych plam z czarnymi wypukłościami pośrodku. W niechronionej plantacji grzybnia silnie przerasta źdźbła, powodując ich osłabienie. Dochodzi do uszkodzenia naczyń przewodzących, co skutkuje ograniczeniem transportu substancji pokarmowych i wody. Powoduje to przedwczesne zasychanie roślin a w porażonych kłosach słabe wykształcanie ziarna.

Łamliwosć_źdźbła_zbóż_i_traw_fot._M._Korbas.jpg

Źródło: (fot. M. Korbas)

Fuzaryjna zgorzel źdźbła i korzeni jest wywoływana przez grzyby z rodzaju Fuzarium. Porażeniu przez grzyby ulegają głównie korzenie i podstawa źdźbła. Niebezpieczne jest również wystąpienie choroby na kłosach, ponieważ grzybnia wytwarza szkodliwe dla ludzi i zwierząt mykotoksyny. Źródłem infekcji może być grzybnia żyjąca saprofitycznie na resztkach roślin oraz porażony materiał siewny. Objawy fuzaryjnej zgorzeli podstawy źdźbła i korzeni możemy zaobserwować na pochwach liściowych oraz korzeniach początkowo jako brunatne lub brązowe smugi, kreski czy plamy nieregularnego kształtu, które z czasem się powiększają. Największe nasilenie choroby przypada w okresie kwitnienia. Czasem ciemnobrązowe zmiany obejmują całą powierzchnie źdźbła i korzeni. Zaburzony zostaje transport składników pokarmowych i wody a końcowym etapem choroby może być bielenie kłosów i zamieranie chorych roślin.

Fuzaryjna_zgorzel_podstawy_źdźbÅa_i_korzeni_zbóż_fot._M._Korbas.png

Źródło: (M. Korbas)

Zgorzel podstawy źdźbła jest to osobna choroba wywoływana przez Gaeumannomyces graminis. W odróżnieniu od zgorzeli wywoływanych przez grzyby z rodzaju fuzarium objawy choroby występują głównie jako smolisto-czarne przebarwienia na korzeniach, rzadziej na podstawie źdźbła, nie występują objawy na pochwach liściowych. W późniejszym etapie choroby możemy zaobserwować charakterystyczne objawy, takie jak w przypadku fuzaryjnej zgorzeli źdźbła i korzeni, czyli przedwczesne dojrzewanie roślin i bielenie kłosów. Zgorzel podstawy źdźbła jest to choroba, która gdy pojawi się w trakcie wegetacji jest już niemożliwa do zwalczenia. Jedynym skutecznym i racjonalnym sposobem ochrony zbóż ozimych przed G.graminis jest zaprawianie ziarna.

Zgorzel_podstawy_źdźbła_Geaumannomyces_graminisfot._J._Smagacz.png

Źródło: (J. Smagacz)

Ostra plamistość oczkowa (rizoktonioza zbóż) w przypadku młodych roślin objawy w postaci brązowych plam u podstawy źdźbła trudno jest odróżnić od objawów łamliwości podstawy źdźbła i fuzaryjnej zgorzeli podstawy źdźbła i korzeni. Na starszych roślinach plamy przybierają kształt podłużnych oczek o ostrych zakończeniach o wyraźnie zarysowanych brzegach. Choroba ta wywołuje straty o dużo mniejszym znaczeniu ekonomicznym.

Czynnikami sprzyjającymi porażeniu grzybami wywołującymi choroby podsuszkowe jest uprawa zbóż po sobie, uprawa odmian mniej podatnych na porażenia, późny i gęsty siew oraz przedłużona wegetacja jesienią i oraz błędy w agrotechnice; pozostawianie resztek pożniwnych, niezwalczanie chwastów i niezaprawianie materiału siewnego.

Ochrona chemiczna

Ochronę chemiczną najlepiej jest przeprowadzić we wczesnych fazach rozwojowych pszenicy. Wykonany zwykle od połowy kwietnia zabieg T1 w fazie strzelania w źdźbło (BBCH 30-32) to podstawa utrzymania zdrowej plantacji. Pozostałe zabiegi T2 i T3 uwarunkowane są przebiegiem pogody i stanem plantacji.

Tabela 1 Środki jednoskładnikowe do zwalczania chorób podstawy źdźbła w terminie T1 (BBCH 30-32)

Substancja czynna

Nazwa środka

Działanie na:

Łamliwość źdźbła zbóż i traw

Fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła

prochloraz *

Antero 500 EC, Atropos 500 EC, Virta 500 EC, Bansuri, Faxer, Murena, Prochlorus, Eyetak 450 EC, Proplex 450 EC, Proton 450 EC, Hogibis 450 EC, Bliz 450 EC, Oslo 450 EC, Prank 450 EC, Pretorius 450 EC, Amon 450 EC, Mirage 450 EC, Priness 450 EC, Prolaz 450 EC, Promax 450 EC, Proszek 450 EC, Spector 450 EC, Proch 450 EC, Simran 450 EC, Atak 450 EC, Mondatak 450 EC, Prima 450 EC, Prima Duo 450 EC, Prochloraz 450 EC, Parys 450 EC, Pabza 450 EC

         +

         -

boskalid

Entargo

         +

         -

cyprodynil

Biromil 75 WG, Unix 75 WG, Vangard 75 WG, Goldon 75 WG, Ozzi 75 WG,

         +

         +

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*okres na sprzedaż do 1 październik 2022, na zużycie zapasów do 1 październik 2023.

Tabela 2 Środki dwuskładnikowe do zwalczania chorób podstawy źdźbła w terminie T1 (BBCH 30-32)

Substancja czynna

Nazwa środka

Działanie na:

Łamliwość źdźbła zbóż i traw

Fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła

fluksapyroksad+difenokonazol

Brivela

         +

         -

Bosalid+ krezoksym metylowy

Empartis, Emponor, Trovorius

         +

         -

protiokonazol+proquinazid

Verben

         +

         -

spiroksamina+protiokonozal

Input 460 EC, Kroton, Proline Max 460 EC, Thesorus 460 EC, Hint

         +

         +

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tabela 3 Środki trójskładnikowe do zwalczania chorób podstawy źdźbła w terminie T1 (BBCH 30-32)

Substancja czynna

Nazwa środka

Działanie na:

Łamliwość źdźbła zbóż i traw

Fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła

spiroksamina+protiokonazol+proquinazid

Input Triple

          +

         -

Prochloraz+tebukonazol+proquinazyd

Arbiter 520 EC, Wirtuoz 520 EC

          +

         +

protiokonazol+biksafen+fluopyram

Ascra Xpro 260 EC

          +

         -

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Środki należy stosować ściśle według instrukcji zawartych w etykiecie!

Aktualne Szczegółowe informacje na temat zaleceń stosowania herbicydów i etykiety są dostępne na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – http://www.minrol.gov.pl/pol/Informacje-branzowe/Wyszukiwarka-srodkow-ochrony-roslin

Źródło:

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com