^ Góra strony
Biuletyn Informacji Publicznej  
Harminogram szkoleń ŚODR Częstochowa 

Zaloguj

Kędzierzawość liści brzoskwini – ochrona wczesną wiosną

kędzierzawość

Choroba ta występuje corocznie w różnym nasileniu. W zależności od przebiegu temperatury (najlepiej kilka dni z rzędu powyżej 10 °C) warto zrobić oprysk brzoskwiń preparatem grzybobójczym. Można ją zwalczyć właśnie w okresie bezlistnym, najlepiej w fazie nabrzmiewania pąków.

brzoskwinia faza nabrzmiewania pąków

Wszystkie próby ograniczenia występowania patogenu wykonywane po pękaniu pąków oraz w czasie wegetacji nie pomogą. Wręcz przeciwnie - są szkodliwe - brzoskwinia jest bardzo wrażliwa na działanie fungicydów.

NAJWAŻNIEJSZE METODY OGRANICZANIA                                                             AGROTECHNICZNE: wycinanie wiosną pędów z najsilniej porażonymi liśćmi. W czasie wegetacji dolistne nawożenie roztworem mocznika
przyspiesza regenerację drzew.                                                                                         CHEMICZNA: opryskiwanie fungicydami.

  1. Przed zastosowaniem środka chemicznego należy wcześniej wyciąć i usunąć suche pędy.
  2. Zwalczanie chemiczne stosować przed rozpoczęciem wegetacji: na przedwiośniu, w okresie ociepleń, wykonać 1-2 zabiegi zapobiegawczo jednym z podanych poniżej środków miedziowych:

Airone SC i Badge WG w zalecanej dawce 3 l/ha na przedwiośniu do nabrzmiewania pąków

Caffaro Micro 37,5 WG i Neoram 37,5 WG w zalecanej dawce 3 l/ha w okresie bezlistnym przed rozpoczęciem wegetacji

Cuproxat 345 SC i SAPROL Naturen Warzywa Owoce w zalecanej dawce 2,6 l/ha od fazy nabrzmiewania pąków liściowych do fazy nabrzmiewania pąków kwiatowych

Miedzian 50 WP w zalecanej dawce 7 kg/ha w okresie bezlistnym, najlepiej w fazie nabrzmiewania pąków

Miedzian Extra 350 SC w zalecanej dawce 7 l/ha w okresie bezlistnym, przed rozpoczęciem wegetacji

lub środków dodynowych:

Carpene 544 SC i Syllit 544 SC w zalecanej dawce 1,65 l/ha od początku nabrzmienia pąków liściowych do fazy pękania pąków i oddzielenia się pierwszych liści

Syllit 65 WP w zalecanej dawce 1,3 kg/ha od fazy pękania pąków do opadnięcia płatków

kędzierzawość śor

Opryskiwanie powinno być bardzo dokładne i obfite, aby preparat dotarł do wszystkich zagłębień w korze i dokładnie pokrył pąki. Do sporządzania cieczy nie używać bardzo zimnej wody, wskazana temp. powyżej 6ºC.

W ogrodzie: ekologiczny oprysk brzoskwini można się pokusić wiosną, jeśli porażenie brzoskwiń w ubiegłym sezonie było niewielkie a jesienią wykonaliśmy oprysk chemicznym środkiem. Istnieje szansa, że wiosną wystarczy ekologiczny oprysk wykonany wyciągiem z krwawnika, skrzypu polnego lub pokrzywy.

Tuż po kwitnieniu brzoskwini należy przeprowadzić lustrację. Wtedy objawy kędzierzawości liści są najbardziej widoczne. Objawy choroby występują najczęściej na liściach, rzadko na pędach, kwiatach i owocach. Porażone liście stają się charakterystycznie zdeformowane, zgrubiałe i kruche.

Źródło: Program Ochrony Roślin Sadowniczych, 2022 r., Metodyka Integrowanej Ochrony Brzoskwini-InHort

 

This site uses encryption for transmitting your passwords. ratmilwebsolutions.com